Projekt „STOP SMOG!” wygrał w głosowaniu klientów Tesco

40 563 głosów zdobył skawiński projekt „STOP SMOG!” w głosowaniu Tesco w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”. Tym samym stał się jednym z 125 zwycięzców. W nagrodę otrzymał 5 tys. złotych na realizację swoich zamierzeń, czyli zakup oczyszczaczy powietrza dla najaktywniejszych w walce ze smogiem szkół i przedszkoli z gminy Skawina oraz edukację ekologiczną. 28 listopada w Tesco Skawina zwycięzcy odebrali czek. Autorką pomysłu zdobycia pieniędzy na oczyszczacze powietrza dla szkół i przedszkoli z gminy Skawina dzięki funduszom z Tesco Polska jest skawinianka Agnieszka Poniewska. Wraz z Rafałem Poniewskim i Agnieszką Piskorz-Burek utworzyli grupę nieformalną o nazwie „Razem dla Skawiny”. Grupa z kolei nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 1 w Skawinie – pionierem działań ekologicznych wśród skawińskich placówek oświatowych.

Głosowanie w sklepach Tesco odbywało się od 2 listopada do 31 listopada. Klienci wybierali lokalne projekty poprzez wrzucenie do urny specjalnego żetonu. Na „STOP SMOG!” można było głosować w Tesco w Skawinie oraz w 4 sklepach Tesco w Krakowie. – Gdy zobaczyliśmy, że razem z nami walczą dwa projekty z Krakowa, wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. W końcu 4 z 5 sklepów zlokalizowane były w Krakowie ­– wyjaśnia Agnieszka Piskorz-Burek. Klienci mogli wybierać pomiędzy sadzeniem drzew na krakowskim osiedlu Ruczaj, kultywowaniem dawnej kuchni krakowskiej dzielnicy o nazwie Wola Duchacka i skawińskim „STOP SMOG!”.

Do etapu głosowania przystąpiło 500 lokalnych programów. Sieć sklepów została podzielona na regiony. W każdym z nich o głosy walczyło od 2 do 3 projektów. W całej Polsce wygrało tylko 125. Projekt ze Skawiny nie dość, że wygrał w swoim regionie, to jeszcze zdobył II miejsce co do ilości zebranych głosów w całej Polsce. Pierwsze miejsce zajął projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane, Ich Opiekunów i Przyjaciół, który zdobywając 44920 głosów i wygrał na Śląsku. W niektórych regionach, by wygrać, wystarczyło niespełna 4 tys. głosów (3797). Tak było chociażby w Matczynie. -W naszym okręgu konkurencja była olbrzymia. Projekt, który zajął w naszym rejonie II miejsce zdobył ponad 30 tys. głosów, a mimo to, nie wygrał, bo to my zdobyliśmy o 10 tys. głosów więcej­ – wyjaśnia Agnieszka Poniewska.

Dla porównania, w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego można było zdobyć nawet 400 tys. zł. W tegorocznej edycji wystarczyło kilka tysięcy głosów, by pozyskać tę horrendalną sumę. My zebraliśmy ponad 40 tys. głosów, choć nie byliśmy profesjonalną grupą i pierwszy raz wzięliśmy udział w tego typu przedsięwzięciu ­– dodaje Rafał Poniewski.

- Cieszę się z wygranej i jestem dumna z całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie: uczniów, rodziców, opiekunów za świadomość ekologiczną i wrażliwość na potrzeby środowiska w naszym najbliższym otoczeniu. Chciałabym podkreślić duży wkład sił i środków ze strony koordynatorki tej akcji pani mgr Agnieszki Poniewskiej, która m.in. poprzez event w Tesco Skawina zwróciła uwagę mieszkańców naszej gminy na problem zanieczyszczenia powietrza i konieczność dbania o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy ­– konkluduje Dyrektor SP 1 mgr inż. Hanna Szczerbak.

Program grantowy „Decydujesz, pomagamy" ma za zadanie wesprzeć lokalne organizacje pozarządowe oraz społeczników i grupy nieformalne w realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. – Patrząc na odzew klientów Tesco, którzy tak chętnie głosowali na „STOP SMOG!”, jesteśmy bardzo dumni, że nasz projekt trafił w oczekiwania mieszkańców. O sukcesie „STOP SMOG!” zdecydowali klienci sklepów Tesco Polska, jednak duże znaczenie miał fakt, że stworzony przez nas projekt był adresowany naprawdę do wszystkich i nikogo nie wykluczał. Każdy z nas, by żyć, potrzebuje czystego powietrza. Każdy mieszkaniec gminy Skawina ma kogoś bliskiego, kto jest uczniem lub przedszkolakiem skawińskich placówek i dlatego chciał, by te osoby, dzięki oczyszczaczom powietrza, były bezpieczne­. Oczyszczacze powietrza powinny być w każdej sali lekcyjnej czy przedszkolnej. Mamy nadzieję, że znajdą się sponsorzy, którzy pomogą spełnić to marzenie. Wierzymy, że mieszańcy gminy Skawina równie ochoczo będą wspierać inne akcje ekologiczne orgaznizowane chociażby przez Skawiński Alarm Smogowy, któremu dziękujemy za wparcie. Dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na nasz projekt. – podsumowuje Agnieszka Poniewska.