Akcja „Sprzątania Świata” Jedynce

Clean up the World to ruch wywodzący się z Australii, zapoczątkowany w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcja ta jest prowadzona od 1994 roku. Również nasza szkoła przyłączyła się do dbania o Planetę. Przez wiele lat uczniowie Jedynki w tym szczególnym wrześniowym dniu sprzątali Skawinę i obejście szkoły.

Obecnie akcja zmienia swój charakter, kładąc teraz nacisk na uświadamianie społeczeństwa, aby:
– nie śmiecić,
– prawidłowo gospodarować odpadami,
– inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Stąd też już od kilku lat w naszej szkole odbywa się zbiórka surowców wtórnych, która rozpoczyna się w dniu akcji i trwa przez cały rok szkolny. Uczniowie przynoszą rekordowe ilości makulatury, nakrętek od butelek, baterii czy aluminium, rywalizując tym samym w międzyklasowym konkursie na największą ilość przyniesionych surowców wtórnych.

Każdego roku akcja odbywa się pod innym hasłem. Dzięki prelekcjom, szkoleniom, przedstawieniom Klubu Młodego Ekologa podczas apeli i godzin wychowawczych, poświęconych tej tematyce, uczniowie zdobywają wiadomości z różnych dziedzin ekologii, np.: ochrony lasów, segregacji śmieci, dbania o czystość naturalnego środowiska.

Liczne konkursy, przygotowane przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, uatrakcyjniają akcję, ale też, poprzez zabawę, uświadamiają młodych obywateli naszej Planety, jakie znaczenie ma ekologia. Uczniowie zarówno młodszych jak i starszych klas wykonują prace plastyczne, plakaty, projekty banerów, przedmioty użytku codziennego z surowców wtórnych. Układają też wierszyki i hasła związane z ochroną środowiska, a także projektują stroje do pokazu mody ekologicznej.

Akcja „Sprzątanie Świata” corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety.

fotoSprzątanie Świata 2017 >>

fotoSprzątanie Świata 2016 >>

fotoSprzątanie Świata 2015 >>

fotoSprzątanie Świata 2014>>