Ogródek szkolny

Wraz z nadejściem wiosny w ogródku szkolnym rozpoczęły się intensywne prace. Dzieci z klas I-III pod opieką nauczycieli świetlicy aktywnie włączyły się w przygotowanie projektu kwiatowo-warzywnego raju. Uczniowie nie tylko przeprowadzili wiosenne porządki i zasadzili przyniesione przez siebie sadzonki roślin, lecz również uczestniczyli w obmyślaniu koncepcji ogrodu. Ten, zgodnie z powziętymi założeniami, został podzielony na cztery strefy: warzywną, owocową, ziołową oraz kwiatową. W pierwszej z nich zasadzono między innymi dynię i cebulę, w drugiej znalazły się truskawki, maliny, borówki i porzeczki, w kolejnej umieszczono koper i bazylię, w ostatniej zaś tulipany, słoneczniki i żonkile.

Dzieci włożyły wiele wysiłku w zagospodarowanie okalającego szkołę terenu. Mimo to praca w ogrodzie dostarczyła im mnóstwa radości. Najmłodsi na miarę wprawnych ogrodników operowali specjalistycznymi narzędziami, czerpiąc przy tym ogromną satysfakcję z pracy zespołowej. Dzięki swojej aktywności i cierpliwemu podążaniu za wskazówkami udzielanymi przez wychowawców świetlicy, dzieci uczyniły z ogrodu przestrzeń o szczególnych walorach estetycznych. Zarówno uczniowie, jaki i pracownicy szkoły będą mogli zaznać w niej wielu chwil relaksu.

Wbrew pozorom kwiatowo-warzywny raj to nie tylko miejsce odpoczynku, lecz również przestrzeń badawcza, w której uczniowie doskonalą umiejętność rozpoznawania i pielęgnacji roślin. To także doskonałe miejsce do kształtowania prawidłowych postaw proekologicznych, zwłaszcza że w sąsiedztwie ogródka owocowo-warzywnego znajduje się ogródek deszczowy.

Wszystko wskazuje na to, że uczniowie SP1 podzielili los bohaterów powieści „Tajemniczy ogród”. Ci za sprawą niezwykłego ogrodu doświadczyli uzdrawiającej mocy przyrody i przemienili się w wyjątkowe osobowości o wielkich sercach.

Ogródek szkolny

Ogródek szkolny

Ogródek szkolny

Ogródek szkolny

Ogródek szkolny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax. 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl