Małopolska Noc Naukowców


W dniu 28 września 2018 roku grupa uczniów z klasy 8 b Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie uczestniczyła w wycieczce szkolnej na Małopolską Noc Naukowców 2018 w Krakowie.

Zabawę rozpoczęliśmy od pokazu pirotechnicznego na Politechnice Krakowskiej. Po sporej dawce huków i wybuchów przeszliśmy na Akademię Górniczo- Hutniczą, gdzie spędziliśmy resztę wieczoru. Uczestniczyliśmy w szeregu wydarzeń, głównie z dziedziny fizyki. Samodzielnie budowaliśmy nasze pierwsze układy elektroniczne na płytkach stykowych w laboratorium, gdzie na co dzień odbywają się zajęcia ze studentami. Wzięliśmy udział w pokazie „Demonstracja wybranych zjawisk związanych z polem magnetycznym” na których obserwowaliśmy wizualizacje linii pola, oddziaływanie pola na materiały o różnych właściwościach magnetycznych, oddziaływanie pola magnetycznego na przewodnik z prądem i inne. Zademonstrowany został również silnik prądu stałego, którego wirnik lewituje w polu magnesów trwałych. Wzbudził on duże zainteresowanie niektórych z nas.

Dużą rozrywkę zapewniła nam wystawa interaktywna w Muzeum AGH Po drugiej stronie lustra”, gdzie zapoznaliśmy się ze sposobami, w jaki iluzjoniści oszukują nasz wzrok wykorzystując prawa optyki. Powstały przy tym zabawne i zaskakujące zdjęcia.

Wędrując po kampusie AGH widzieliśmy także pokaz strzałów z machiny oblężniczej – trebusz oraz spotkaliśmy przedstawicieli zespołu AGH Racing wraz z ich dwoma najnowszymi konstrukcjami: bolidem spalinowym – „Grażyną”, oraz elektrycznym, który stał się jednocześnie pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce – „Stanisławem”. Gdy usłyszeliśmy ryk najszybszego bolidu hiszpańskich oraz holenderskich zawodów Formula Student, byliśmy zauroczeni (w szczególności męska część naszej wycieczki).

Pełni wrażeń, przed północą wróciliśmy do domu.

Opiekunami wycieczki byli nauczyciele p. Gabriela Rawska i p. Agnieszka Porębska.

 

fotofotofoto foto

 

do góry

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl