Z wizytą w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim –
uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1
na świątecznym spotkaniu
z Wojewodą Małopolskim.

W dniu 16 grudnia 2019 roku uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie odwiedzili Małopolski Urząd Wojewódzki, który mieści się w Krakowie, na ulicy Basztowej. Zostali do niego zaproszeni przez Pana Piotra Ćwika Wojewodę Małopolskiego, Honorowego „Przyjaciela Szkoły Podstawowej nr 1” na uroczyste ubieranie choinki. Tuż przed tym szczególnym wydarzeniem dzieci udały się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym zorganizowano dla nich szkolenie na temat systemu powiadamiania ratunkowego. W trakcie spotkania najmłodsi dowiedzieli się, jak należy przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem medycznym i mieli okazję przećwiczyć posługiwanie się numerem alarmowym w różnych sytuacjach losowych np. na wypadek pożaru, czy wypadku na drodze. Uczniowie ogromnie zaangażowali się w szkolenie i chętnie odpowiadali na pytania zadawane im przez prowadzącego. Z ochotą wzięli również udział w symulacji rozmowy z operatorem numeru 112.

Nie mniejszym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się wykład poświęcony udzielaniu pierwszej pomocy. Był on wzbogacony filmem instruktażowym, który przykuł uwagę dzieci. Po prelekcji uczniowie trenowali udzielanie pierwszej pomocy na specjalnym fantomie. Zajęcia sprawiły im ogromną frajdę i wzbogaciły ich o bezcenną wiedzę dotyczącą ratowania ludzkiego życia. Po zakończeniu ćwiczeń dzieci otrzymały w prezencie kamizelki odblaskowe zwiększające widoczność pieszych na drodze.

Po szkoleniu Pan Wojewoda Piotr Ćwik zaprosił uczestników wydarzenia do swojego gabinetu. Znajdowały się w nim medale, które może otrzymać obywatel Polski od Prezydenta RP na wniosek Wojewody. Pan Wojewoda wyjaśnił dzieciom, za jakie zasługi uzyskuje się prestiżowe odznaczenia prezydenckie. Następnie powitał gorąco panią Dyrektor SP 1 mgr inż. Hannę Szczerbak, uczniów klasy II b, siostrę Barbarę Brzozę i wychowawczynię klasy II b – panią mgr Lucynę Tomczyk-Archacką. Po części inauguracyjnej pan Wojewoda zaprosił najmłodszych do wspólnego ubierania choinki. Dzieci z wielkim zapałem przyozdabiały drzewko bombkami wykonanymi na zajęciach plastyczno-technicznych w swojej Szkole. W trakcie spotkania nie zabrakło również czasu na wspólne kolędowanie. Dzieci pięknie odśpiewały pastorałkę „Skrzypi wóz” i zrobiły bardzo dobre wrażenie na Wojewodzie, który docenił umiejętności wokalne uczniów oraz ich zdolności artystyczne.

Po uroczystości pan Wojewoda podziękował dzieciom za przybycie, złożył im życzenia świąteczne, wręczył upominki i zaprosił na słodki poczęstunek.Pani Dyrektor Hanna Szczerbak w imieniu swoim i społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 złożyła Panu Wojewodzie i Pracownikom Urzędu życzenia zdrowych i pomyślnych Świąt Bożego Narodzenia.

Z pewnością spotkanie z panem Wojewodą Piotrem Ćwikiem pozostanie na długo w pamięci dzieci, które były pod wrażeniem świątecznej atmosfery wydarzenia oraz serdecznego przyjęcia.