„Dotknij Teatru” w SP nr 1 w Skawinie

„Dotknij Teatru”, to impreza organizowana wokół Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego 27 marca. Społeczność Jedynki, już po raz czwarty, w dniach 13.04 – 20.04.2018 r., wzięła udział w obchodach Tygodnia Teatru. Towarzyszące akcji wydarzenia popularyzowały sztukę teatru i zachęcały do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

W magicznej przestrzeni teatralnej, stworzonej przez organizatorów przedsięwzięcia, widzowie poznawali różnorodne formy teatru. Od teatrzyku obrazkowego Kamishibai, który zaprezentowała pani Lidia Ippold z Biblioteki Pedagogicznej i teatrzyku pudełkowego, po teatr uliczny i tradycyjny. Wydarzeniom teatralnym towarzyszyły konkursy: recytatorski i plastyczny pod wspólnym hasłem „I łaciate, i kudłate, pręgowane i skrzydlate”. Program skierowany był zarówno do uczniów klas 0–VII, jak i dorosłych. Pomysłodawcą i organizatorem akcji byli nauczyciele biblioteki i czytelni szkolnej: mgr E. Domańska, mgr M. Szynkarczuk oraz mgr J. Kaczmarska, a także nauczycielka plastyki mgr B. Sobczyk. W działania promujące sztukę aktywnie włączyli się uczniowie. Gabriela Sieradzka i Aleksandra Ślusarczyk z kl. 6b animowały postacie w przedstawieniu pt. „Czterech muzykantów” A. Oppmana, w teatrzyku pudełkowym. Julia Grzybczak, Jakub Scheuer, Kacper Torba z kl.7c i Karol Hojny z kl.7b wystąpili w przedstawieniu promującym teatr i wiedzę o nim. Ciekawym elementem happeningu były maski zwierząt wykonane przez p. M. Szynkarczuk. Taka forma działań teatralnych wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów i rodziców.

W piątkowe przedpołudnie, 20 kwietnia, odbyło się uroczyste podsumowanie Tygodnia Teatru. Wyróżnieni w konkursach uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Całość uświetnił występ teatrzyku szkolnego „Buszujący w zbożu”, który zaprezentował dla klas V–VII „Elfie igraszki”, przygotowane przez nauczycieli języka polskiego – p. J. Nowakowską-Satryjan i p. M. Kosek.

Młodsi uczniowie obejrzeli etiudę teatralną „Cukierku ty łobuzie” przygotowaną przez p. K. Polus. Przedstawienie zakończyło spotkanie z autorem książek dla dzieci Waldemarem Cichoniem, któremu adaptacja jego własnej książki bardzo się podobała.

Zaproponowana przez organizatorów imprezy forma kontaktu ze sztuką cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży – teatr uczy, bawi, wzrusza i pobudza do refleksji.

finaltygodnia teatru 2018 (46)
finaltygodnia teatru 2018 (73)
konkurs recytatorski 2018 (1)
konkurs recytatorski 2018 (19)