Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie
Strona główna Z historii szkoły Z życia szkoły Patron Osiągnięcia Grono pedagogiczne Kontakt Informacje Różne

WARSZTATY "TERAZ JUŻ WIEM"

Szkoła Podstawowa nr 1 konsekwentnie od wielu lat podejmuje różnorodne działania profilaktyczne, których zadanie polega na ograniczeniu i zahamowaniu wpływu szkodliwych
i niepożądanych zjawisk społecznych na naszych najmłodszych. Chcemy chronić nasze dzieci, uzbrajając je w niezbędną wiedzę, pokazując, gdzie mogą szukać pomocy
w sytuacjach zagrożenia, uświadamiając im konsekwencje związane z eksperymentowaniem z alkoholem i narkotykami. Te same treści przekazywane są też ich rodzicom na spotkaniach organizowanych w szkole z zaproszonymi ekspertami. Oczywiste jest wszakże, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

W minionym tygodniu w Jedynce odbyła się cała seria warsztatów dla klas szóstych, pod hasłem "Teraz już wiem", które poprowadził pan Karol Łojek - terapeuta uzależnień z krakowskiej Poradni Monar. Pan Łojek, od lat pracujący z osobami uzależnionymi, od 2007 roku prowadzi także szkolenia dla nauczycieli we współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie, jako specjalista od spraw narkomanii.

Skąd jednak związana z narkomanią tematyka zajęć, skoro ten problem nie jest powszechny w szkole podstawowej? Czy nie lepsze byłyby inne zagadnienia? Na pewno nie. Myśleć należy już o przyszłości, nie zapominając także, jak bardzo świat się zmienia, jak szybko zagrożenia związane z uzależnieniami rozprzestrzeniają się, docierając także do najmłodszych dzieci. A profilaktyka użycia substancji psychoaktywnych zmniejsza ryzyko ich używania poprzez opóźnienie lub przeciwdziałanie inicjacji, niedopuszczanie do poszerzania się kręgu dzieci eksperymentujących z legalnymi i nielegalnymi substancjami. Przeprowadzone warsztaty z pewnością pomogą naszym uczniom w podejmowaniu mądrych wyborów w ich przyszłym życiu.