Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie
Strona główna Z historii szkoły Z życia szkoły Patron Osiągnięcia Grono pedagogiczne Kontakt Informacje Różne

"JEDYNKOWE" AKCJE PROFILAKTYCZNE

Szkoła Podstawowa nr 1 konsekwentnie od wielu lat podejmuje różnorodne działania profilaktyczne, których zadanie polega na ograniczeniu i zahamowaniu wpływu szkodliwych
i niepożądanych zjawisk społecznych na naszych najmłodszych. Chcemy chronić nasze dzieci, uzbrajając je w niezbędną wiedzę, pokazując, gdzie mogą szukać pomocy
w sytuacjach zagrożenia, uświadamiając im konsekwencje związane z eksperymentowaniem z alkoholem i narkotykami, sięganiem po niezdrowe jedzenie. Profilaktyka to jednak przede wszystkim wskazywanie pozytywnych wzorców postępowania, propagowanie zdrowego stylu życia. Te same treści przekazywane są też rodzicom na spotkaniach organizowanych w szkole z zaproszonymi ekspertami. Oczywiste jest wszakże, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

WARSZTATY "TERAZ JUŻ WIEM"
W minionym tygodniu w jedynce odbyła się cała seria warsztatów dla klas szóstych, pod hasłem "Teraz już wiem", które poprowadził pan Karol Łojek - terapeuta uzależnień z krakowskiej Poradni Monar. Pan Łojek, od lat pracujący z osobami uzależnionymi, od 2007 roku prowadzi także szkolenia dla nauczycieli we współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie, jako specjalista od spraw narkomanii.
W naszej szkole poprowadził jednak zajęcia związane z różnymi formami nałogów, od uzależnienia od komputera i świata wirtualnego zaczynając, a na narkotykach kończąc. Skąd jednak związana z narkomanią tematyka zajęć, skoro ten problem nie jest powszechny
w szkole podstawowej? Uważamy, że myśleć należy już o przyszłości, nie zapominając także, jak bardzo świat się zmienia, jak szybko zagrożenia związane z uzależnieniami rozprzestrzeniają się, docierając także do najmłodszych dzieci. A profilaktyka użycia substancji psychoaktywnych zmniejsza ryzyko ich używania poprzez opóźnienie lub przeciwdziałanie inicjacji, niedopuszczanie do poszerzania się kręgu dzieci eksperymentujących z legalnymi i nielegalnymi substancjami. Przeprowadzone warsztaty
z pewnością pomogą naszym uczniom w podejmowaniu mądrych wyborów w ich przyszłym życiu, a także uświadomią, że niebezpieczeństwo kryć się może nawet za ekranem komputera.

"WARZYWA W SZKOLE"
Świetlica szkolna niezwykle aktywnie i na wielu płaszczyznach promuje zdrowy tryb styl życia na przykład poprzez realizację profilaktycznego programu zdrowotnego. Jej wychowawcy, panie U. Jagodzińska, A. Kańtoch i B. Kolasa, sprawują opiekę nad akcją "Warzywa w szkole", o którym pisaliśmy w poprzednim numerze. Dziś już możemy zaprezentować zdjęcia z tej akcji. Uczniowie starszych klas starają się pokazać swoim młodszym kolegom jak ważne dla ich zdrowia, urody i samopoczucia jest spożywanie warzyw i owoców. Co jak co, ale czasami największym autorytetem dla maluchów są ich starsi koledzy z szóstych klas...

akcja akcja
akcja

"BEZPIECZEŃSTWO ZALEŻY OD CIEBIE"
Świetlica organizuje również we współpracy ze skawińską strażą miejską cykl spotkań poświęconych bezpiecznemu poruszaniu się po drogach. 13 października odbyło się spotkanie, które poprowadziła pani Bogusława Wyroba ze straży miejskiej. Wzięły w nim udział najmłodsze klasy oraz grupy świetlicowe. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, prezentując wiersze, zagadki oraz popisując się znakomitą znajomością znaków drogowych
i zasad poruszania się na drodze.

akcja