„Jestem wyjątkowy”

Kluczowym tematem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w lutym 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie była „Tolerancja” – czyli akceptacja drugiego człowieka z wszystkimi jego mocnymi i słabymi stronami. Niezwykle istotne jest, aby przejawiała się ona w stosunku do osób niepełnosprawnych, na co trzeba zwracać uwagę dzieciom już od najwcześniejszych lat.

W dniu 21 marca 2013 r. szkoła gościła podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. Spotkanie pod tytułem „Jestem wyjątkowy” miało na celu ukazać uczniom talenty, jakimi nasi goście zostali obdarowani.

Dyrektor Szkoły mgr inż. Hanna Szczerbak rozpoczęła integracyjne spotkanie serdecznie witając licznie przybyłych gości, w tym Panią Stanisławę Szczepanik– Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy, która następnie przedstawiła uczniom szkoły krótką historię ośrodka, a także nawiązała do niedawno wystawianej przez podopiecznych ŚDS sztuki „Sen Aniołów”. Sztuki, która dostarczyło uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1 wielu wzruszeń i okazji do refleksji.

Kolejnym punktem programu był pokaz wyplatania koszyczków z wikliny ekologicznej (gazety) zaprezentowany przez przybyłych gości. Uczniowie szkoły z ogromnym zainteresowaniem oglądali kolejne etapy powstawania koszyka, a następnie w grupach warsztatowych, wspierani przez „specjalistów” z tej dziedziny, próbowali samodzielnie wyplatać ten niezbędny atrybut Wielkanocy.

W dalszej części spotkania utalentowani plastycznie podopieczni ŚDS wykonywali przepiękne rysunki wzbudzając zachwyt swoimi zdolnościami manualnymi wśród szkolnej widowni. W trakcie środowiskowego spotkania, Pani Kierownik Ośrodka zaprezentowała również inne prace malarskie swoich podopiecznych. Społeczność uczniowska w sposób żywiołowy reagowała oglądając obrazy gości wykonane różnymi technikami, a towarzyszące okrzyki uznania: „Łał!”, „Super!”, „Ale fajne!” stanowiły swoisty rodzaj komplementu dla autorów obrazów obecnych na spotkaniu.

Duże wrażenie na uczniach wywarł występ kapeli „Krewni Pana Boga”. Zaprezentowana przez nią rapowa piosenka przypadła tak do gustu trzecioklasistom, że postanowili nauczyć się jej refrenu i wspólnie z zespołem zaśpiewać, wystukując oklaskami typowy dla tego rodzaju muzyki rytm. Po skończonym występie każdy uczeń chciał uścisnąć rękę lidera kapeli-rapera, gratulując mu tak brawurowego wykonania utworu!

Na zakończenie mgr Stanisława Szczepanik odczytała wzruszającą opowieść swojego autorstwa o Mietku Aniele, którą uczniowie słuchali z zainteresowaniem i w ogromnych skupieniu, a przesłanie z niej płynące zmusiło do refleksji każdą, nawet najbardziej zatwardziałą duszyczkę.

Organizatorzy spotkania podziękowali gościom ze Środowiskowego Domu Samopomocy za chęć dzielenia się swoimi umiejętnościami z uczniami szkoły, pogratulowali wspaniałych talentów, a także wręczyli w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 podziękowanie za przybycie. Młodzież szkolna została zaproszona przez podopiecznych ŚDS na warsztaty do swojego Ośrodka, z czego z pewnością skorzystają, gdyż umiejętności artystyczno– manualne oraz społeczne zdobyte w ich trakcie w pozytywny sposób wpłynął na rozwój młodego człowieka, a to przecież jest jednym z kluczowych celów kształcenia ogólnego w szkole podstawowej.

Źródło: SP1

SAM_1911