Wczoraj przedszkolak, dziś uczeń Szkoły Podstawowej nr 1

Szkoła Podstawowa nr 1 kontynuuje tradycję corocznych spotkań z przedszkolakami i ich rodzicami. W tym roku 27 lutego, sześcio i siedmiolatki, które już we wrześniu 2014 r. staną się pierwszoklasistami, po raz pierwszy odwiedzili Szkołę. Dzięki tym spotkaniom dzieci mają możliwość poznania Szkoły w sposób całkowicie bezstresowy i niezwykle interesujący, gdyż cała impreza ma formę wspaniałej zabawy– projektu edukacyjnego „Wczoraj przedszkolak, dziś uczeń Szkoły Podstawowej nr 1”, przypominającej poszukiwanie skarbów i pokonywanie kolejnych przeszkód. Przyszli adepci szkolnej wiedzy krążą po całym budynku, zbierając specjalne pieczątki na kolejnych przystankach. Na każdym z nich czeka na nich albo jakieś matematyczne zadanie, albo przyrodnicza atrakcja w postaci mini zoo, albo zabawa literkami. Przedszkolaki oswajają się w ten sposób ze szkołą, jako przestrzenią otwartą, bezpieczną i przyjazną, a ich Rodzice mają okazję uzyskania niezbędnych informacji w związku z rekrutacją na nowy rok szkolny.

Zanim rozpocznie się to niezwykłe zwiedzanie, wszystkich gości wita pani dyrektor Hanna Szczerbak, która prezentuje i przedstawia zgromadzonym ofertę edukacyjną Szkoły, swoją kadrę nauczycielską oraz atuty placówki. To bardzo ważne, gdyż duża część rodziców sześciolatków w całej Polsce obawia się, czy szkoły są należycie przygotowane na przyjęcie ich dzieci. Pani Dyrektor rozwiała te obawy, prezentując piękną i nowoczesną salę gimnastyczną, mówiąc o nowych szatniach, w których każde dziecko ma swoją, przeznaczoną tylko do własnego użytku szafkę, niezwykle bogato wyposażonych w pomoce dydaktyczne salach lekcyjnych, świetlicy gwarantującej całodzienną opiekę oraz stołówce, serwującej pyszne i zdrowe obiady.

Przedstawiona następnie prezentacja multimedialna ukazała sale dla najmłodszych uczniów, które składają się z kolorowej części rekreacyjnej z dywanem oraz części przeznaczonej do nauki. Dzięki takiemu podziałowi każdy maluch może pracować w swoim tempie, zdobywać wiedzę poprzez zabawę, czerpiąc z nauki radość. W każdej z sal wysokość krzeseł i ławeczek jest regulowana, co pozytywnie wpływa na dziecięcy kręgosłup.

Pani Dyrektor w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na wysoki poziom edukacyjny Jedynki, mający swoje odzwierciedlenie w świetnych, wysokich wynikach sprawdzianu uczniów klas szóstych, a także na życzliwą, twórczą atmosferę, dzięki której jest to szkoła rozwijająca i przyjazna każdemu dziecku.

W Szkole Podstawowej nr 1 zwraca się szczególną uwagę na szeroko pojęte bezpieczeństwo uczniów, w tym bezpieczeństwo komunikacyjne. Stąd pani Dyrektor przedstawiła rodzicom i dzieciom tzw. „panią STOP”, która codziennie, w każdą pogodę pomaga wszystkim uczniom bez szwanku pokonać przejście dla pieszych na ruchliwej ulicy Korabnickiej, przy której mieści się Szkoła.

W dalszym ciągu spotkania trójka bardzo przejętych uczniów klas młodszych zaprezentowała mundurek szkolny w wersji codziennej i galowej. Jednolity strój szkolny gwarantuje i zapewnia identyfikację wszystkich dzieci w Szkole, uniemożliwiając obecność osób postronnych na jej terenie.

Następnie rozpoczęło się wspomniane wcześniej zwiedzanie Szkoły. Rodzice asystowali swoim pociechom, ale mieli też okazję porozmawiać z ekspertami: szkolnym psychologiem, pedagogami, logopedą, terapeutą pedagogicznym, przyszłymi wychowawcami klas pierwszych, nauczycielami oraz samą panią dyrektor Hanną Szczerbak, która osobiście rozwiewała wszelkie obawy i wyjaśniała ewentualne niejasności.

Licznie przybyli mali goście – ponad setka dzieci, raczyli się, zgodnie z tradycją tłustego czwartku, pysznymi pączkami, zbierając kolejne pieczątki do paszportu. A na zakończenie, po zebraniu ich wszystkich, dzieci otrzymały pamiątkowy certyfikat uczestnictwa w pierwszym programie edukacyjnym Szkoły.

Mamy nadzieję, że dla wszystkich Gości spotkanie to było ciekawą, pouczającą przygodą, a stres związany z pierwszym dniem września został pokonany.

dscf0192
dscf0199