Wczoraj przedszkolak, dziś uczeń Szkoły Podstawowej nr 1

Jak ważny jest pierwszy kontakt dziecka ze szkołą, nie trzeba żadnemu rodzicowi specjalnie wyjaśniać. Wszelkie pozytywne i radosne doświadczenia związane z tą placówką procentują, gdy dziecko na dobre znajdzie się w jej murach. Wzrasta bowiem jego poczucie bezpieczeństwa, zaangażowanie w naukę, a także zaufanie do szkoły i jej pracowników. Wszystko to wspomaga rozwój dziecka i czyni jego szkolny debiut łatwiejszym. Jedynka sporządziła więc specjalny program edukacyjny: Wczoraj przedszkolak, dziś uczeń Szkoły Podstawowej nr 1, by stworzyć optymalne warunki do zapoznania się sześcio– i siedmiolatków oraz ich rodziców ze swoją ofertą edukacyjną.

Pogoda w poniedziałkowe popołudnie, czyli podczas realizacji programu, tradycyjnie już nie dopisała, fundując zgromadzonym ulewę z gradobiciem. Tym bardziej cieszy więc fakt, że tak wielu przedszkolaków (około 70!) dotarło do Jedynki i wzięło udział w akcji.

Spotkanie dzieci ich rodziców z panią dyrektor mgr inż. Hanną Szczerbak oraz z nauczycielami rozpoczęło się w nowej sali gimnastycznej. Pani dyrektor przedstawiła zgromadzonym kadrę nauczycielską, a następnie wspomniała o znakomitej ofercie Jedynki, którą cechuje od lat niezmiennie wysoki poziom nauczania, świetne wyniki sprawdzianu klas szóstych, a także życzliwa atmosfera, dzięki której jest to szkoła bezpieczna i przyjazna dzieciom. O wszelkich atutach placówki rodzice i ich pociechy mogli przekonać się naocznie, gdyż program Wczoraj przedszkolak, dziś uczeń Szkoły Podstawowej nr 1, polegał na zwiedzaniu całej szkoły ze specjalnie przygotowanym na tę okazję paszportem. Rodzice mogli więc popodziwiać piękną i nowoczesną salę gimnastyczną, nowe szatnie, w których każde dziecko ma swoją, przeznaczoną tylko do własnego użytku szafkę, niezwykle bogato wyposażonych w pomoce dydaktyczne sale lekcyjne. Wszystkich zachwyciły sale dla najmłodszych uczniów, które składają się z kolorowej części rekreacyjnej oraz części przeznaczonej do nauki. Dzięki takiemu podziałowi każdy maluch może pracować w swoim tempie, zdobywać wiedzę poprzez zabawę, czerpiąc z nauki radość. W każdej z sal wysokość krzeseł i ławeczek jest regulowana, co pozytywnie wpływa na dziecięcy kręgosłup. Strefę relaksu dla czekających na rodziców dzieci stanowi szkolny living room, czyli specjalny pokój zabaw, którym opiekują się wychowawcy świetlicy. Dzieci mogą tam wypocząć, ale i pobawić się, gdyż wyposażenie living roomu zapewnia liczne atrakcje. Szkolna stołówka zapewnia natomiast smaczne i przede wszystkim zdrowe posiłki.

Przyszli adepci szkolnej wiedzy krążyli po całym budynku, zbierając specjalne pieczątki na kolejnych przystankach. Na każdym z nich czekało na nich albo jakieś matematyczne zadanie, albo przyrodnicza atrakcja w postaci mini zoo, albo zabawa literkami. Każda pracownia przygotowała własne ciekawe stanowisko, dzięki któremu przedszkolaki oswajały się ze szkołą, mogły poczuć jej atmosferę. Jedynka chciała przede wszystkim pokazać, że jest przestrzenią otwartą, przyjazną dziecku, i nawet to najmłodsze, sześcioletnie, bez problemu się w niej odnajdzie i będzie czuć się bezpiecznie. Kwestia bezpieczeństwa jest podstawą wszelkich działań w Jedynce, dlatego szkoła zatrudnia tzw. „Panią STOP”, która pomaga wszystkim uczniom bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych na ruchliwej ulicy Korabnickiej.

Dzieci z zapałem krążyły więc po szkolnym labiryncie wykonując zadania i zbierając za nie pieczątki. Była to oczywiście forma nauki poprzez zabawę, co w przypadku najmłodszych uczniów najlepiej się sprawdza. Podczas tych intelektualnych zmagań był też czas na degustację zdrowej żywności, czyli poczęstunek złożony z owoców i warzyw przygotowany przez szkolną świetlicę. A na zakończenie, po zebraniu wszystkich pieczątek, dzieci otrzymały pamiątkowy certyfikat uczestnictwa w programie, wręczony osobiście przez panią dyrektor Hannę Szczerbak.

Spotkanie posłużyło także kontaktom na linii nauczyciel – rodzic. Pytań dotyczących szkolnego życia było bowiem bardzo dużo. Rodziców interesowała na przykład oferta szkolnej czytelni. Dzięki spotkaniu dowiedzieli się, że w zbiorach tam dostępnych jest również bogaty wybór literatury dla najmłodszych, którzy mogą z czytelni korzystać na takich samych prawach co starsi koledzy.

Rozdano ponad 70 paszportów, frekwencja była więc ogromna. Atmosfera była niezwykle radosna i wesoła. Wszyscy doskonale się bawili. Szkolny stres jeśli nie został całkowicie pokonany, to z całą pewnością zredukowany do minimum. Miny dzieci świadczyły o tym, że chętnie powrócą tu we wrześniu. Serdecznie zapraszamy!