„Odblaskowa Szkoła” po raz trzeci

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 po raz trzeci, wzięła udział w konkursie ,,Odblaskowa szkoła”. Jest on organizowany przez Małopolską Radę Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski. Celem tego konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół, lokalnych władz i w wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe oraz propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie podczas trwania konkursu podejmowali się różnych działań, które miały przybliżyć im, rodzicom, nauczycielom oraz przedszkolakom ten ważny temat.

We wrześniu i październiku na terenie szkoły zostały zorganizowane konkursy– plastyczny i wiedzy.

Najpiękniejsze prace plastyczne wykonali:

– Piszczek Rozalia 2a

– Budek Oliwia 2a

– Barcik Jakub 3b

W konkursie wiedzy dla klas II – III startowało osiem drużyn. Największą liczbę punktów uzyskały:

– Bizowska Izabela, Podoba Małgorzata 3c

– Kurpyta Karolina, Rydzewski Bartłomiej, Such Maciej 3e

– Budek Oliwia, Piszczek Rozalia 2a.·

Jeżeli chodzi o starsze klasy, to uczniowie mięli do rozwiązania test jednokrotnego wyboru. Zawodnicy byli świetnie przygotowani i po obliczeniu punktów okazało się, że aż trzy drużyny otrzymały tę samą liczbę punktów.
I tak laureatami zostali:

– Rybarczyk Magdalena, Spólnik Anastazja 5d

– Broszkiewicz Grzegorz, Nowicki Jacek 6b

– Moskała Piotr, Scheuer Konrad 6d.

Dzieci klas młodszych wraz z rodzicami wykazały się talentem poetyckim – układając rymowanki związane z bezpieczeństwem i odblaskami. Np.:

Bezpieczeństwo to podstawa,

a dla wszystkich ważna sprawa!

Monika Klus 2d

Wiem, gdzie przez jezdnię się przechodzi.

Mama mówiła: – Tam zebra chodzi!

Zosia Hachlowska 2d

Kiedy słońce nie świeci swym blaskiem,

ja spaceruję z moim odblaskiem.

Zosia Hachlowska 2d

Jedziesz samochodem,

spacerujesz chodnikiem,

znak drogowy zawsze

Twoim przewodnikiem.

Kacper Kuflowski 2d

Zmierzch zapada, bądź gotowy!

Załóż ubiór odblaskowy!

Kacper Kuflowski 2d

Rozświetlony jest świat cały,

by odblaski znak dawały.

Julka Guzik 2d

Gdy czerwone światło świeci – iść nie możesz rzecz to ważna!

Gdy zielone Cię zaprasza, idź wesoła i odważna!

Po to istnieje kodeks drogowy,

byś go przestrzegać zawsze był gotowy.

Gdy do szkoły co dzień zmierzasz Drogi Przyjacielu,

nie zapomnij o przepisach, by bezpiecznie dojść do celu.

Gdy zapomnisz o przepisach

lub Ci jakiś umknie z główki,

zawsze chętnie Ci pomoże

miły policjant z ,drogówki”.

Karolina Rumińska 3a

Dnia 31.10.2012r. odbył się uroczysty apel kończący szkolny etap konkursu,,Odblaskowa szkoła”. Gośćmi, którzy zaszczycili nasz finał byli– dyrektor szkoły mgr inż. Hanna Szczerbak, wicedyrektorzy mgr Olga Biedrawa, mgr Marzena Kulawik oraz dziennikarka ,,Dziennika Polskiego” pani Ewa Tyrpa.

Podczas apelu, klasa 2d zaprezentowała program artystyczny pt. ,, Bądź widoczny na drodze”, uczniowie klas I – VI mogli obejrzeć prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym Na koniec uroczystości, laureaci konkursów otrzymali nagrody– książki, przybory do pisania oraz słodycze