Finał Gminnej Olimpiady Języka Angielskiego
oraz międzyszkolnych konkursów artystycznych
w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie

Jedynka już po raz szósty zorganizowała Gminną Olimpiadę Języka Angielskiego. Z czasem konkurs zyskał sobie uznanie i markę w całej gminie, o czym świadczy uczestnictwo w każdym roku wielu szkół (w minionej edycji aż 10) i niezwykle wysoki, wyrównany poziom uczestników. Język angielski jest dziś niekwestionowanym lingua franca, dlatego chcemy jeszcze bardziej rozpowszechniać pasję do nauki tego języka, by już w szkole podstawowej, uczniowie mogli wziąć udział w szlachetnym, olimpijskim współzawodnictwie. Idea olimpiady językowej wspiera uczniów w poszukiwaniu i rozwijaniu swoich zainteresowań i talentów lingwistycznych, tak istotnych we współczesnym świecie.

Konkursowe zmagania rozpoczęły się 22 listopada 2012 r., w amerykańskie Święto Dziękczynienia. Do kolejnego – międzyszkolnego – etapu olimpiady zakwalifikowało się aż siedem szkół: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach, Szkoła Podstawowa w Rzozowie, Zespół Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej i Zespół Szkół Publicznych w Radziszowie. Uczniowie tych placówek stanęli ze sobą w szranki w Dniu Świętego Walentego, czyli 14 lutego. Była to ostateczna rozgrywka, która wyłoniła zwycięzców.

Należy podkreślić, że zakres wiadomości i umiejętności językowych konkursowych zadań wykraczał znacznie poza program nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej. Uczniowie bowiem musieli wykazać się wiedzą, także historyczną, dotyczącą zwyczajów i celebracji różnorodnych świąt w krajach anglojęzycznych oraz znajomością lektur w języku angielskim.

21 maja odbył się uroczysty finał Olimpiady, podczas którego wręczono nagrody jej laureatom oraz zwycięzcom dwóch innych konkursów zorganizowanych przez SP nr 1: Gminnego Konkursu Plastycznego na pracę zatytułowaną „Gwiazdy we wszechświecie” oraz konkursu muzycznego zorganizowanego pod hasłem: „Gwiazdy polskiej piosenki”.

Na uroczystą galę przybyło wielu znakomitych gości: Przewodniczący Rady Miejskiej pan Marcin Kuflowski, pan Roman Ficek – były wizytator kuratorium oświaty, prezes Małopolskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, pani Urszula Wiącek wiceprezes fundacji Dar Serca, pani Urszula Gigoń, pan Sławomir Jaworski – Przyjaciele Szkoły, pan Czesław Gąsiorowski dyrektor Muzeum Regionalnego, pani Krystyna Kutek reprezentująca zarząd Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, pani Ewa Tarnopolska z Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, pan Stanisław Calik z Centrum Kultury i Sportu, pan Bogdan Kowalczyk reprezentujący Radę Rodziców. Obecni byli również dyrektorzy ze szkół podstawowych z terenu całej gminy, nauczyciele – opiekunowie, którzy przygotowywali dzieci do konkursów, a także liczne grono dumnych rodziców.

Program artystyczny poprowadzili w dwóch językach: po polsku i po angielsku młodzi konferansjerzy: Mikołaj Marcinowski i Oliwia Jaworska Widzowie mogli zobaczyć przedstawienie w języku angielskim o przygodach Tomcia Palucha, w wykonaniu klas: 4c, 4d i 2d, a także na własne uszy przekonać się jak wspaniale śpiewają laureatki konkursu piosenki. Uwagę zwracała barwna scenografia, niezwykle teatralne, zabawne i działające na wyobraźnię kostiumy oraz piękna oprawa muzyczna przedstawienia oparta na „przebojach” muzyki klasycznej.

Specjalne podziękowania należą się CKiS, które użyczyło profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego, dzięki czemu zgromadzona na sali gimnastycznej publiczność w pełni mogła docenić talenty wokalne wykonawców oraz UMiG Skawina, który ufundował piękne nagrody dla wszystkich finalistów.

Ta wspaniała uroczystość powstała jednak przede wszystkim dzięki nauczycielkom języka angielskiego, paniom: Agnieszce Bartyzel, Paulinie Augustyn, Annie Woyciechowskiej, Annie Ożóg, Monice Cichowlas, a także nieocenionej nauczycielce muzyki pani Danucie Marcinowskiej oraz odpowiedzialnej za dekorację sceny pani Beacie Sobczyk. Dwie na końcu wymienione panie były też odpowiedzialne za organizację konkursów artystycznych. Podziękowania należą się również pani Irenie Zawadzińskiej z Zespołu Szkół Publicznych w Radziszowie, która brała udział w pracach komisji konkursowej.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom obu konkursów i prezentujemy ich nazwiska poniżej.

LAUREACI GMINNEJ OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

I miejsce – ex aequo: Oliwia Jaworska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie

Kacper Dziadkowiec – Zespół Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej

oboje zdobyli 85 p. / 90p. Max