„Będę się pilnie uczyć jak kochać swoją Ojczyznę”
2018/2019

Jedną z najpiękniejszych tradycji naszej szkoły jest ślubowanie klas pierwszych.
W roku szkolnym 2018/2019 wydarzenie to połączono z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej 6 listopada 2018 r. zabrzmiały doniosłe słowa ślubowania pierwszoklasistów:

„Składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie.
Ślubuję na sztandar szkoły być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę się pilnie uczyć jak kochać swoją Ojczyznę
i jak dla niej pracować kiedy dorosnę”.

Ślubowanie pierwszoklasistów to wyjątkowy dzień nie tylko dla uczniów, ale również dla ich rodziców, dziadków i bliskich. Nie zabrakło w tym dniu licznie zaproszonych gości: pana Arkadiusza Wrzoszczyka- członka Zarządu Powiatu Krakowskiego, pana Witolda Grabca- przewodniczącego Rady Miejskiej, pana Ryszarda Majdzika- wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, Zastępcę Burmistrza MiG Skawina- pana Norberta Rzepisko, pana Antoniego Holika- asystenta senatora RP Marka Pęka, pana Michała Sumerę- asystenta Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika. Miło nam było gościć również prezesa Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast - panią Krystynę Droździewicz, Dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie- pana Czesława Gąsiorowskiego, Dyrektora Przedszkola nr 1 – panią Jadwigę Pytlik-Żak, Dyrektora Przedszkola nr 3- panią Magdę Babiuch, Dyrektora Przedszkola nr 6- panią Beatę Głowę oraz panią Czesławę Kopeć reprezentującą Towarzystwo Przyjaciół Skawiny i pana Krzysztofa Skrzybalskiego ze studia „Profil”, który tradycyjnie już przygotowywał fotorelację z uroczystości. Wszystkich zebranych ciepło powitała pani dyrektor mgr inż. Hanna Szczerbak.

Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Ślubowanie i stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości radośnie świętowano w naszej szkole. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Przy dźwiękach werbli delegacja uczniów złożyła wiązankę biało – czerwonych kwiatów przed popiersiem patrona szkoły – Mikołaja Kopernika. Chór szkolny prowadzony przez panią Danutę Marcinowską wykonał hymn szkoły. Dekoracja szkoły przygotowana w barwach narodowych dodatkowo podkreślała odświętną atmosferę.

Po oficjalnej części uczniowie klas pierwszych zaprezentowali program artystyczny, który bogaty był w treści patriotyczne. Dzieci pięknie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Występ bardzo się podobał.

Część artystyczną poprowadzili uczniowie ze starszych klas: Martyna Bargiel, Natalia Urbanek i Patryk Sekuła, a o całość uroczystości dbał Igor Mirewicz - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Doniosłym momentem był akt pasowania na ucznia. Kolorowymi ołówkami pasowania dokonali: pani dyrektor Hanna Szczerbak, pani wicedyrektor Marzena Kulawik i Zastępca Burmistrz Miasta i Gminy Skawina pan Norbert Rzepisko. Tym samym pierwszoklasiści zostali symbolicznie włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie, a pani dyrektor życzyła dzieciom powodzenia w nauce.

Na zakończenie uroczystości, rodzice uczniów klas pierwszych wręczyli na ręce pani dyrektor Hanny Szczerbak tort i kwiaty, życząc szkole dalszych sukcesów.

Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki
oraz legitymacje szkolne. Wspaniała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Uroczystość ta na długo zostanie w pamięci wszystkich, ale szczególnie najważniejszych, bohaterów tego dnia, czyli uczniów klas I.

Slubowanie-1
Slubowanie-10