Ślubowanie klas I w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie

Minęły już pierwsze 2 miesiące nauki szkolnej. Czas niezwykle ekscytujący i ciekawy, ale jednocześnie bardzo trudny dla każdego pierwszoklasisty. Wrzesień i październik to miesiące podczas których uczeń aklimatyzuje się w środowisku szkolnym, poznaje nowych kolegów, panią, uczy pierwszych liter i cyferek, a przede wszystkim dowiaduje się najważniejszych faktów z życia szkoły, np. tego, że przemiłe panie woźne pomogą w każdej sytuacji, a stołówka, gdzie serwuje się pyszne posiłki, jest na parterze. Ta podstawowa wiedza pozwala swobodnie borykać się ze szkolną codziennością, ale oczywiście nie wystarcza. sześcio i siedmiolatki na swoim ślubowaniu, które odbyło się 23 października 2014 r. pokazały, że w błyskawiczny sposób zdobywają wiedzę i uczą się nowych rzeczy. Nie onieśmieliła ich nawet obecność znakomitych gości, którzy zaszczycili uroczystość. A byli to pan Łukasz Raczkowski asystent posła na sejm RP Piotra Ćwika, który odczytał list pana posła skierowany do szkolnej społeczności specjalnie na tę okazję, pani Urszula Stochel – wicestarosta powiatu krakowskiego, pan Jerzy Gurba, pani Urszula Wiącek, pan Ryszard Majdzik – Honorowi Przyjaciele Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, Przybyli również: pani Stanisława Szczepaniak – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, pani Czesława Kopeć ze Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast i Kazimiera Skałuba z Towarzystwa Przyjaciół Skawiny. Całość dokumentował pan Krzysztof Skrzybalski ze Studia Profil.

Pani dyrektor Olga Biedrawa powitała wszystkich zgromadzonych, szczególnie serdecznie zwracając się do pierwszaków i ich rodziców, którzy z mieszanką dumy i niepokoju obserwowali swoje pociechy zgromadzone na scenie. Pani dyrektor podkreśliła, że szkoła jest znakomicie przygotowana na przyjęcie wszystkich dzieci, a szczególnie tych sześcioletnich, zarówno pod względem wyposażenia, jak i posiadanych kadr. Wspomniała o całkowicie nowym placu zabaw, darmowych podręcznikach, programach profilaktycznych i edukacyjnych, w jakich szkoła uczestniczy, by jej oferta była atrakcyjna i rozwijająca; o wysokich wynikach Jedynki w corocznym sprawdzianie klas szóstych i najwyższej ocenie, jaką otrzymała od Kuratorium Oświaty po zeszłorocznej ewaluacji. Pani dyrektor powiedziała także, że Jedynka przykłada bardzo dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa.

Na ślubowanie oprócz rodziców i gości przybyli także koledzy ze starszych klas, którzy swoimi występami uświetnili uroczystość. Zgromadzeni widzowie mogli więc podziwiać nieomal profesjonalny pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Mai Więckowskiej i Michała Ryłko, piękną grę na flecie Kasi Kowalówki i Martyny Barut, oraz Tomasza Śliwy na wiolonczeli. Chór szkolny pod wodzą pani Danuty Marcinowskiej wykonał hymn Skawiny. Całą zaś uroczystość poprowadził Michał Tyrpa – przewodniczący Szkolnego Samorządu.

Ale oczywiście bohaterami wieczoru byli pierwszoklasiści – każda klasa, a jest ich w tym roku aż 6, przygotowała specjalnie na tę uroczystość recytację i piosenkę. Zapału, radości i ogromnego wdzięku nie można na pewno pierwszakom odmówić, dlatego występ wszystkim niezwykle się podobał.

Na koniec padły najważniejsze słowa, ślubowania:

Składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie.

Ślubuję na Sztandar Szkoły być dobrym Polakiem.

Dbać o dobre imię swej Szkoły.

Będę się pilnie uczyć jak kochać swoją Ojczyznę

i jak dla niej pracować kiedy dorosnę.

Na zakończenie uroczystości, rodzice uczniów klas pierwszych wręczyli na ręce Pani dyrektor Olgi Biedrawy, wspaniały tort z życzeniami owocnej współpracy.

slubowanie-136
slubowanie-146