ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 – MIKOŁAJA KOPERNIKA

Mikołaj Kopernik to z pewnością patron szczególny i wyjątkowy. Był on bowiem niezwykłym, nietuzinkowym człowiekiem, który zmienił spojrzenie całej współczesnej sobie epoki na wszechświat i nasze, ludzi, miejsce w nim. Kopernik jest więc postacią należącą nie tylko do polskiej kultury i nauki, ale do całego świata. Taki patron napawa więc słuszną dumą. Takiego patrona należy właściwie uczcić i wspominać. Dlatego do tradycji Szkoły Podstawowej nr 1 należy święto, podczas którego uczniowie poznają sylwetkę uczonego, a także w trakcie uroczystej akademii wręczane są nagrody i wyróżnienia dla uczniów, bądź, jak było to w tym roku, dla najbardziej zasłużonych dla Jedynki skawinian.

Tegoroczne święto zaszczycili swoją obecnością: wicestarosta powiatu krakowskiego Urszula Stochel, zastępca burmistrza pan Paweł Kolasa, radni: Ryszard Majdzik oraz Zdzisław Samborski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy pani Stanisława Szczepaniak, wiceprezes fundacji Dar Serca pani Urszula Wiącek, dyrektor Muzeum Regionalnego pan Czesław Gąsiorowski, a także: Grzegorz Pietrzko, Jerzy Gurba, Anna Mróz, Urszula Gigoń, przedstawicielki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Uroczystą akademię rozpoczęto od przemarszu pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu szkoły poświęconego oczywiście Mikołajowi Kopernikowi. Pani dyrektor Hanna Szczerbak wygłosiła krótkie przemówienie, w którym wspomniała o tym, jak ważne jest w Jedynce kultywowanie tradycji i szacunku dla przeszłości, a więc i dla patrona szkoły, którego życie i dokonania powinny być inspiracją dla wszystkich uczniów.

Głos zabrała także pani starosta Urszula Stochel, absolwentka Jedynki, która wręczyła na ręce pani dyrektor okolicznościowy list. W ciepłych słowach do zebranych uczniów i nauczycieli przemówił pan burmistrz Kolasa, życząc wszystkim sukcesów na miarę słynnego patrona.

A potem nadszedł czas na przyznanie najcenniejszych w Jedynce wyróżnień dla ludzi współpracujących ze szkołą – statuetek Przyjaciela Szkoły. W tym roku ten zaszczytny tytuł kapituła przyznała: pani Urszuli Wiącek za nieustającą pomoc najbardziej potrzebującym uczniom, panu Ryszardowi Majdzikowi – jako radnemu, który także nigdy nie odmawia wsparcia najsłabszym, pani Urszuli Gigoń – za to, że jej firma czynnie uczestniczy w działaniach szkoły. Kolejne dwie statuetki powędrowały do panów Grzegorza i Piotra Pietrzko przedstawicieli firmy „Zelpig”, na pomoc której Jedynka zawsze może liczyć w sytuacjach awaryjnych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Wspaniałe przedstawienie stworzyły klasy: 3a, 3d i 3e, które pod kierownictwem swoich wychowawczyń: Ilony Jodłowskiej, Pauliny Zając oraz Małgorzaty Skorus stworzyły wspaniały spektakl, który odznaczał się zarówno walorami edukacyjnymi, jaki i, a może przede wszystkim, artystycznymi. Mali wykonawcy przedstawili widzom dzieciństwo i młodość Mikołajka, dzięki czemu stał się on postacią mniej daleką i abstrakcyjną dla uczniów. W końcu Kopernik też chodził do szkoły i na pewno borykał się w niej z niejedną trudnością...

Trudno powiedzieć za co najbardziej można pochwalić wykonawców klas trzecich. Znaleźli się wśród nich i świetni recytatorzy, którzy z wielką swobodą, wyraźnie i z aktorskim zacięciem wygłaszali swoje kwestie, i pięknie śpiewający wokaliści, i uzdolnieni tancerze. Całe przedstawienie znakomicie wpisywało się w klimat epoki renesansu: układami tanecznymi, muzyką, a przede wszystkim wspaniałymi kostiumami. Dzieci poprzebierane były genialnie: wielobarwne suknie, biskupie szaty, powłóczyste kreacje działały na wyobraźnię widzów. Całość dopełniały tęczowe dekoracje prezentujące Układ Słoneczny.

Przedstawienie było doskonale zgrane i precyzyjnie dopracowane, co, biorąc pod uwagę wiek wykonawców, musi wprawiać w podziw. Pozostanie nam po nim wspomnienie Mikołaja Kopernika, który, choć pochodzi z bardzo odległej nam epoki, nadal stanowi nowoczesny wzorzec człowieka i naukowca. Oby astronom stał się inspiracją dla wszystkich uczniów Jedynki.

Zdjęcia z uroczystości autorstwa Studio Profil, można oglądnąć w naszej galerii.

IMGP7068
IMGP7069