Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie
Strona główna Z historii szkoły Z życia szkoły Patron Osiągnięcia Grono pedagogiczne Kontakt Informacje Różne

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

18 lutego Jedynka uroczyście, zgodnie z wieloletnią tradycją,
obchodziła Święto Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika

Uroczystą akademię rozpoczęła pani dyrektor Hanna Szczerbak od powitania wszystkich uczniów. Pani dyrektor wyróżniła kilkoro dzieci za wzorową postawę uczniowską oraz poinformowała wszystkich o wspaniałym sukcesie naszych uczniów, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce w międzyszkolnym konkursie angielskiej piosenki. Piękne i nastrojowe wykonanie przez Magdalenę Mirek i Agnieszkę Kucałę z klasy 5c Yesterday Beatlesów zachwyciło całą publiczność, natomiast niezwykle dynamiczny i spontaniczny występ laureatów drugiego miejsca, uczniów klasy 3a, którzy odśpiewali i odtańczyli bardziej radosny przebój słynnej czwórki z Liverpoolu wprowadziło publiczność w prawdziwy, koncertowy szał. Serdeczne gratulacje należą się paniom sprawującym opiekę nad młodymi talentami: pani Agnieszce Bartyzel, Annie Podobińskiej, Danucie Marcinowskiej.

Na wyróżnienie zasłużyli również Mikołaj Zapalski z klasy 6b oraz Michał Czopek z klasy 6d, którzy zostali finalistami Małopolskiego Konkursu Matematycznego. W osiągnięciu tego wspaniałego wyniku pomogły im panie: Anna Nakoneczny oraz Wiesława Ściężor.

Następnie uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców - Renaty Pachytel i Doroty Skowronek oraz pomocy pani Beaty Sobczyk, w formie krótkiej inscenizacji, przeplatanej piosenkami i popisami tamecznymi, przedstawili bliżej sylwetkę Mikołaja Kopernika. Co bardzo ciekawe inscenizacja przedstawiała okres dzieciństwa i młodości uczonego. Ten zabieg pozwolił widzom spojrzeć na postać wielkiego Polaka jak na kogoś, kto również, tak jak oni teraz, musiał zmagać się ze szkolnymi trudnościami, kto tak jak oni miał swoje młodzieńcze plany i marzenia. Jak wiemy Mikołajowi udało się je zrealizować dzięki pracy, wytrwałości i wiary w swoje możliwości. Ukazanie słynnego astronoma w taki właśnie sposób z pewnością było inspiracją dla młodych widzów, pozwoliło zobaczyć im nie postać ustawioną przez potomnych na wysokim na pomniku, ale człowieka, który był zwykłym chłopcem, a stał się światowej sławy uczonym i odkrywcą.

Występ był na tyle udany, a kostiumy barwne i efektowne, że inscenizacja zainteresowała nawet uczniów klas starszych, którym przecież niełatwo zaimponować. Przede wszystkim jednak stanowił inspirację dla widzów, by nie bali się marzyć i sięgać gwiazd.

foto foto