„BŁOGOSŁAWIONA NOC” – PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE

 

W dniu 10 stycznia 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 po raz dwudziesty trzeci wystawili przedstawienie jasełkowe w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie. Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia Dyrektor Szkoły mgr inż. Hanny Szczerbak, która serdecznie powitała znamienitych gości. W uroczystości wziął udział Pan Norbert Rzepisko (Burmistrz Miasta i Gminy Skawina), Pani Ewa Masłowska (Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie), Pan Tomasz Papież (Radny Rady Miejskiej w Skawinie, reprezentant Wojewody Małopolski – Pana Piotra Ćwika), Pani Krystyna Droździewicz (dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie i prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast), pan Andrzej Wrzoszczyk (Radny Rady Miejskiej w Skawinie), Pani Urszula Wiącek (Prezes Fundacji „Dar Serca”, Honorowy Przyjaciel Szkoły), Pan Zdzisław Samborski (Wiceprezes Fundacji „Dar Serca”), Pan Andrzej Bobula (Honorowy Przyjaciel Szkoły), Pan Jakub Krasuski (CKiS w Skawinie), Ks. Prałat Bogdan Kordula (Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego), Pan Czesław Gąsiorowski (Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie), Pan Roman Gdula (Oficer Rowerowy), Pan Krzysztof Skrzybalski oraz Pani Katarzyna Skrzybalska (Studio Profil). W wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, ich rodzice, absolwenci szkoły, emerytowani pracownicy SP1 oraz nauczyciele Jedynki.

Świąteczny spektakl pt. „Błogosławiona noc” zachwycił widzów tłumnie zgromadzonych w sali teatralnej parafii. W jego przygotowanie zaangażowało się kilkudziesięciu aktorów z klas 1–7 – w tym liczący kilkanaście osób chór. Wydarzenie poprzedziły wielomiesięczne próby koordynowane przez zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Reżyserkami spektaklu były: pani mgr Beata Milc oraz pani mgr Ewa Kozłowska. Scenariusz przedstawienia napisała s. mgr Barbara Brzoza, a o oprawę muzyczną zadbała pani mgr Danuta Marcinowska. W przygotowanie przedstawienia aktywnie włączyły się również mgr Krystyna Czerw (oświetlenie), mgr Małgorzata Skorus (taniec), mgr Małgorzata Szynkarczuk i mgr Monika Kowalczyk (kostiumy, elementy scenografii).

We współpracy z młodymi aktorami gronu pedagogicznemu udało się stworzyć wielobarwną i dynamiczną inscenizację ukazującą moment narodzin Chrystusa oraz cud uzdrowienia niewidomej dziewczyny, którego dokonał nowonarodzony Król. Wyjątkowe stroje, niesamowita choreografia, bogactwo środków artystycznego wyrazu przykuły uwagę widzów. Ci w wielkim skupieniu śledzili kolejne epizody spektaklu i z niecierpliwością wyczekiwali momentu przyjścia na świat Mesjasza. Występujący w przedstawieniu aktorzy okazali się wszechstronnie utalentowani – nie tylko bezbłędnie wypowiadali swoje kwestie, lecz również grali na różnorakich instrumentach, tańczyli i śpiewali. Artyści gestem, mimiką oraz intonacją świetnie oddali radość z narodzin Chrystusa, który przyniósł pokój na ziemi i doprowadził do uzdrowienia niewidomej Rebeki (w tej roli wystąpiła Lena Ziółkowska z kl. 5c).

O sukcesie przedstawienia niewątpliwie zadecydowały nie tylko umiejętności uczniów SP1, lecz również doskonała synchronizacja elementów tradycyjnych i współczesnych. W spektaklu nie zabrakło zarówno tradycyjnych kolęd, jak i młodzieżowych utworów religijnych i nowoczesnego tańca. Kontaminacja tego, co dawne z tym, co znamionuje współczesność miała na celu podkreślenie uniwersalnego wymiaru przedstawienia. To w przystępny sposób poruszało zagadnienia z pogranicza aksjologii, sztuki i religii. Pozwoliło również wczuć się widzom w losy dzieciątka, które schroniło się z Józefem i Maryją w stajence Miriam i niewidomej Rebeki.

Warto zauważyć, że aktorzy z SP1 byli niezwykle wiarygodni w swojej grze i dali szczere świadectwo wiary w takie wartości jak miłość, zaufanie, pokój i przebaczenie. Uświadomili również widzom, że właśnie tymi wartościami powinniśmy kierować się w codziennym życiu. Dzięki zaangażowaniu młodych artystów oraz pracy grona pedagogicznego uczniowie SP1 przyjęli do swoich serc Dobrą Nowinę i zrozumieli sens narodzin Chrystusa, który ofiarował swoje życie za nasze grzechy.

Tuż po zakończeniu przedstawienia głos zabrała Pani Dyrektor, która pogratulowała występu dzieciom i złożyła podziękowała nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie spektaklu. Następnie wypowiedział się Pan Burmistrz Norbert Rzepisko. Włodarz miasta docenił talent aktorski dzieci oraz pracę nauczycieli odpowiedzialnych za organizację niepowtarzalnego w swojej formie wydarzenia. Zawrócił również uwagę na fakt, że spektakle grane przez uczniów SP1 zawsze mają unikatowy charakter – społeczność Jedynki dba wszak o to, by historię narodzin Jezusa co roku opowiedzieć w inny sposób. W imieniu Wojewody Małopolski zabrał głos Pan Tomasz Papież. Radny nie szczędził słów uznania dla młodych aktorów i grona pedagogicznego. Stwierdził, że „Błogosławiona noc” to spektakl chwytający za serce, w którym zachwyca zarówno gra aktorska, jak i wyjątkowa oprawa muzyczna. Zarówno pan Burmistrza, jak i Pan Radny złożyli uczestnikom życzenia z okazji rozpoczynającego się roku 2020. Życzyli, by był on lepszy od poprzedniego i obfitował w szereg sukcesów. Do życzeń dołączyła się również Pani Dyrektor: „Życzę, Państwu, by ten nadchodzący 2020 rok okazał się dobry i pomyślny dla wszystkich. Życzę wiele zdrowia, spełnienia wszystkich marzeń i planów. Niech Państwa dzieci nadal się rozwijają i osiągną pełnię szczęścia i talentu” – mówiła mgr inż. Hanna Szczerbak. Pani Dyrektor złożyła również serdeczne podziękowania dzieciom, nauczycielom i rodzicom, którzy pomogli w organizacji jasełek. Podziękowała także Parafii Miłosierdzia Bożego za udostępnienie przepięknej sali teatralnej i umożliwienie organizacji wydarzenia.

Wspaniali aktorzy zostali nagrodzeni przez publiczność licznymi owacjami i gratulacjami. Otrzymali również słodki upominek od Pani Dyrektor. Jasełka przygotowane przez młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 1 z pewnością na długo pozostaną w pamięci społeczności Skawiny, przysparzając jej wiele dumy i radości.

Relacja filmowa z wydarzenia:
https://pl-pl.facebook.com/telewizjaskawina/videos/1084931931851861/

jaselka01
jaselka02
jaselka03
jaselka04
jaselka05
jaselka06
jaselka07
jaselka08
jaselka09
jaselka10
jaselka11
jaselka12
jaselka13
jaselka14
jaselka15
jaselka16
jaselka17
jaselka18
jaselka19
jaselka20
jaselka21
jaselka22
jaselka23
jaselka24
jaselka25
jaselka26
jaselka27
jaselka28
jaselka29
jaselka30
jaselka31
jaselka32
jaselka33
jaselka34
jaselka35
jaselka36
jaselka37
jaselka38
jaselka39
jaselka40
jaselka41
jaselka42
jaselka43
jaselka44
jaselka45
jaselka46
jaselka47
jaselka48
jaselka49
jaselka50
jaselka51
jaselka52
jaselka53
jaselka54
jaselka55
jaselka56
jaselka57
jaselka58
jaselka59
jaselka60
jaselka61
jaselka62
jaselka63
jaselka64
jaselka65
jaselka66
jaselka67
jaselka68
Created using LightBox Video Web Gallery Creator

 

do góry

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl