Jasełka z duszą

Jak tradycja stara każe… już dwudziesty raz na deskach sceny teatralnej w Kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie, uczniowie klas 1–6 Szkoły Podstawowej nr 1 wystawili przedstawienie jasełkowe. Było to uwieńczenie kilkumiesięcznej pracy ponad siedemdziesięciorga dzieci i nauczycieli, którzy podjęli się realizacji tego wymagającego zadania. Nasza niezastąpiona autorka scenariusza, p. Elżbieta Baran włożyła wiele trudu, by kolejny raz stworzyć jasełka z duszą, takie które będą bawić, wzruszać, ale przede wszystkim pouczać. Do tego p. Danuta Marcinowska dołożyła piękną oprawę muzyczną, która łączyła w sobie tradycję z nowoczesnością. W stworzenie idealnej całości zaangażowali się również inni nauczyciele: Beata Milc, Małgorzata Skorus, Małgorzata Zawartka, s. Agnieszka Krasoń.

Przedstawienie jasełkowe opowiadało o cudzie narodzin maleńkiego Jezusa, któremu towarzyszą chóry aniołów, przestraszeni pastuszkowie o czystym sercu i poszukujący Prawdy Trzej Królowie idący za gwiazdą. Wydarzeniu temu przeszkodzić chciał okrutny król Herod, ale szatan i jego pomocnicy rozprawili się z nim w należyty sposób. Dlatego też Boża Dziecina (Antoś Zawartka) mogła w scenie finałowej, z dziecięcą otwartością, szczerością i niewinnością pobłogosławić wszystkich zgromadzonych, wywołując żywą reakcję publiczności.

W tym roku jasełka zaprezentowane zostały aż pięć razy. Pierwsze przedstawienie odbyło się dla dzieci ze wszystkich skawińskich przedszkoli i Środowiskowego Domu Samopomocy, w środę 21 stycznia 2015 r. Grupa najmłodszych odbiorców żywo reagowała na występ. W czwartek 22 stycznia 2015 r. w godzinach przedpołudniowych, nasi młodzi aktorzy wystąpili dla swoich koleżanek i kolegów ze szkoły, a wieczorem tego samego dnia zagraliśmy dla rodziców i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina– Pan Norbert Rzepisko, przedstawiciele Rady Miejskiej w Skawinie z Przewodniczącym – Panem Witoldem Grabcem, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie– Pan Czesław Gąsiorowski, Prezes Strefy Skawina – Pan Mieczysław Lackowski, Prezes Fundacji „Dar Serca”– Pani Urszula Wiącek, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, i Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, a także Skawińskiego Stowarzyszenia Klubu Seniora „Seniorek”. Swoją obecnością zaszczycili nas księża z Parafii pw. Miłosierdzia Bożego oraz Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza oraz Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu, a także Honorowi Przyjaciele Szkoły i emerytowani nauczyciele. Ostatnie przedstawienie przy wypełnionej po brzegi sali zaprezentowaliśmy rodzicom naszych uczniów i parafianom w niedzielne popołudnie. Każdy występ wywoływał emocje zarówno wśród aktorów jak i publiczności. Mamy nadzieję, że pozostanie w pamięci każdego odbiorcy przez najbliższy rok.

Tradycyjnie już okres wystawiania jasełek przez Szkołę Podstawową nr 1 zbiega się z obchodami imienin ks. Proboszcza Włodzimierza Łukowicza. Z tej okazji Dyrektor Szkoły– Olga Biedrawa w imieniu społeczności szkolnej złożyła najserdeczniejsze życzenia, a widownia zaśpiewała gromkie „Sto lat”. Solenizant serdecznie podziękował zgromadzonym, wyraził uznanie dla organizacji tak wspaniałego przedsięwzięcia, jakim są coroczne jasełka w murach Kościoła, a także udzielił przybyłym błogosławieństwa.

Z całego serca dziękujemy wszystkim tym, którzy jak co roku wspomagali nas w pracy, pomagali nam i naszym dzieciom. Rodzicom za czas poświęcony na udział w próbach, na przygotowanie dzieci do ról. Dziękujemy p. Krzysztofowi Mutce za to że ubarwił nasze przedstawienie efektami specjalnymi, zawsze chętnie nam towarzyszył i wspierał. Podziękowania składamy również na ręce ks. Proboszcza Włodzimierza Łukowicza i Chrześcijańskiego Ośrodka Kultury za to że dwudziesty raz mogliśmy skorzystać z gościnności i wystawić jasełka w murach kościoła. Doceniamy każdy gest i jesteśmy wdzięczni, że wciąż są wokół nas ludzie chętni do wspierania naszych działań i nadawania im nowego, niezapomnianego charakteru.

002_Jaselka-9
Jaselka-213
Jaselka-235
Jaselka-237