Wyjazd wychowawczo-profilaktyczny
uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie do Zawoi
Październik 2019 r.

Jak co roku, w październiku, uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 1 wraz ze swoimi wychowawcami i szkolnymi pedagogami wyjechali do Zawoi. Ich pobyt w tej malowniczej miejscowości położonej u podnóża Babiej Góry, to element prowadzonych przez szkołę działań wychowawczo-profilaktycznych. Wycieczka trwała trzy dni i miała bardzo urozmaicony program.

W drodze do Zawoi dzieci odwiedziły Muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, a po przyjeździe na miejsce zapoznały się z przyrodą i kulturą regionu Beskidu Wysokiego (wizyta w Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, Izbie Regionalnej, Galerii Rękodzieła Ludowego). Uczestniczyły w rozwijającej inwencję twórczą i uczącej współpracy zabawie „Ćwierćland” oraz zajęciach na świeżym powietrzu – grach i zabawach na „Orliku”, pieszych wycieczkach po najbliższej okolicy i grze terenowej. Warsztaty przeprowadzone przez artystów ludowych pozwoliły im aktywnie i twórczo spędzić czas w gronie rówieśników. Malując drewniane ptaszki, wykonując zwierzątka z siana, śpiewając gwarą przy akompaniamencie góralskiej kapeli uczniowie rozwijali swoje zdolności, wrażliwość estetyczną i muzyczną.

W trakcie wycieczki, w toku licznych zajęć wiele uwagi poświęcono budowaniu atmosfery bezpieczeństwa, wzajemnej akceptacji, integracji zespołów klasowych; kształtowaniu umiejętności prospołecznych - porozumiewania się, współpracy, odmawiania, rozwiązywania nieporozumień w konstruktywny sposób, a także nabywania umiejętności organizacji czasu wolnego - bez telewizji, Internetu, gier komputerowych! Uczniowie klas IV podołali wyzwaniom, które przed nimi zostały postawione. Pokazali, że są kreatywni, że potrafią wspólnie bawić się i pracować. Brawo klasy IV!

20191001_152822
20191001_154336