Wyjazd integracyjny uczniów
Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie do Zawoi
(12.10 – 16.10 2015 r.)

Już po raz kolejny uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 1 gościli w Zawoi. Ich pobyt w tej malowniczej miejscowości położonej u stóp Babiej Góry, to element działań wychowawczo-profilaktycznych prowadzonych przez szkołę od wielu lat. Wycieczka, w której wzięło udział siedemdziesięciu pięciu uczniów, trwała trzy dni i miała niezwykle urozmaicony program.

Dzieci zapoznały się z przyrodą i kulturą regionu Beskidu Wysokiego. Odwiedziły nowoczesne Centrum Edukacyjne „Korona Ziemi”, uczestniczyły w pieszych wycieczkach i spacerach po tej położonej nad rzeką Skawicą największej wsi w Polsce. Warsztaty przeprowadzone przez artystów ludowych pozwoliły im aktywnie i twórczo spędzić czas. Malowanie drewnianych koników, wykonywanie zwierzątek z siana, śpiewanie gwarą przy akompaniamencie góralskiej kapeli dostarczyły czwartoklasistom wielu niezapomnianych wrażeń. Pogoda (choć kapryśna) sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. We współpracy z miejscowymi animatorami sportu udało się zorganizować zajęcia rekreacyjne na „Orliku”. Wyzwoliły one drzemiąca w dzieciach energię i zaspokoiły naturalną w tym wieku potrzebę ruchu.

W trakcie wycieczki, w codziennych sytuacjach, a także w celowo zorganizowanych zajęciach, grach i zabawach (np. „Ćwiećland” , „Parada kłamców”, „podchody”), wiele uwagi poświęcono budowaniu atmosfery bezpieczeństwa, wzajemnej akceptacji oraz kształtowaniu umiejętności prospołecznych, takich jak: właściwa komunikacja interpersonalna, współpraca, asertywność, rozwiązywanie nieporozumień rówieśniczych bez agresji.

Opracowany przez pedagogów szkolnych: Danutę Sieprawską i Małgorzatę Zawartkę program wycieczki został w pełni zrealizowany i co ważne (było to jedno z założeń projektu) – wzięli w niej udział wszyscy chętni uczniowie, którym pozwolił na to stan zdrowia. Nie byłoby to możliwe bez finansowego wsparcia osób przekonanych o słuszności podejmowanych przez szkołę działań – Pani Urszuli Wiącek Prezesa Fundacji „Dar Serca Skawina” oraz Pani Małgorzaty Kopeć Pełnomocnika Burmistrza Miasta i Gminy Skawina ds. Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii. Za co w imieniu uczniów, serdecznie dziękuje Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – Hanna Szczerbak.