Ogólnopolska akcja „Zaczytani” w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie

„Zaczytani” to ogólnopolska akcja, mająca na celu zebranie w szkołach oraz bibliotekach jak największej liczby książek, które trafią na oddziały dziecięce polskich szpitali. Dzięki ludzkiej dobroci i hojności powstają w szpitalach biblioteczki dla najmłodszych, a zarazem najbardziej poszkodowanych przez los, którzy jak chyba nikt inny potrzebują duchowego wsparcia, rozrywki, oderwania od smutnej rzeczywistości. A przecież książka to najwspanialsze remedium, jakie wymyślił człowiek, bo i pocieszy, i rozbawi. Dzieci chore bardzo jej więc potrzebują.

Z inicjatywy opiekunek młodszej grupy wiekowej oraz Samorządu Uczniowskiego pań: Beaty Kurzdym, Pauliny Ścibor, Agnieszki Porębskiej, Beaty Milc i biblioteki szkolnej – Beaty Sobczyk, także Jedynka przyłączyła się do tej wspaniałej akcji. W okresie od 1 grudnia 2013 roku do 31 stycznia 2014 roku uczniowie przynosili do szkoły książki zarówno nowe, jak i używane, o tematyce dziecięcej i młodzieżowej. Warunek był jeden: przekazywane tomy musiały być w bardzo dobrym stanie. Zbiórkę książek w SP1 wsparły: VII grupa z Przedszkola nr 2 w Skawinie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Integracji z Krakowa. Łącznie, przez okres dwóch miesięcy udało się zebrać ponad 1000 książek!

Zebrana literatura, by nie rzec wspaniały księgozbiór, została uroczyście przekazana do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie w trakcie finałowej gali „Zaczytanych” podsumowującej akcję, w dniu 31 stycznia 2014 r. Za pośrednictwem Biblioteki książki trafią do oczekujących daru szpitali, na oddziały dziecięce.

Finał akcji był niezwykle barwny i ciekawy. Dwie klasy integracyjne: IIc oraz IIIc przygotowały pod kierunkiem nauczycieli (Grażyny Król, Beaty Kurzdym, Elżbiety Tokarz, Pauliny Ścibor) piękne przedstawienie pt. „Witajcie w naszej bajce”, zachęcające dzieci i dorosłych do czytania książek. Podczas finału Dyrektor Szkoły– mgr inż. Hanna Szczerbak wręczyła pamiątkowe dyplomy wszystkim klasom zaangażowanym w zbiórkę literatury dziecięcej, a trzy klasy, które zgromadziły najwięcej woluminów, zostały obdarowane słodkościami.

Finał akcji zaszczycili swoją obecnością: Pani dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 z oddziałami Integracyjnymi Anna Borowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie – Pan Michał Grzeszczuk wraz z koordynatorem akcji – Panią Anną Szatko. Wśród publiczności oprócz uczniów klas młodszych Szkoły znalazły się oddziały przedszkolne wraz z opiekunami, z Przedszkola Samorządowego nr 2

Rozpoczynając akcję „Zaczytanych” w Jedynce, organizatorzy nie liczyli na tak wielki odzew ze strony uczniów i ich rodziców. Ponad 1000 książek to piękny wynik tego jakże szczytnego przedsięwzięcia.

Organizatorzy akcji „Zaczytani” w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie pragną serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom. Dzięki Wam młodzi pacjenci otwierając książkę choć na chwilę będą mogli zapomnieć o swojej chorobie.