Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie wygrali pracownię multimedialną w ogólnopolskim konkursie Tesco dla Szkół.

W tym roku do ogólnopolskiego konkursu Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania” zgłoszono 587 szkół, których zadaniem było promowanie w swojej społeczności idei niemarnowania żywności oraz nakręcenie dwuminutowego filmu o tej tematyce. Do II etapu konkursu przeszły 292 filmy – te które zdobyły najwięcej głosów internautów. Zostały one poddane ocenie jury, które wybrało laureatów w siedmiu kategoriach.

Zespół „Szósta A ze Skawiny”, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1, decyzją jurorów znalazł się wśród siedmiu laureatów II etapu konkursu Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania” i wygrał w kategorii Najlepsza realizacja filmowa (www.tescodlaszkol.pl/44517). Dzięki pracy uczniów z klasy 6a szkoła otrzyma główną nagrodę – pracownię multimedialną! Gala rozdania nagród już wkrótce!

Pomysłowość i talent uczniów z zespołu „Szósta A ze Skawiny” wywarł bardzo duże wrażenie na jurorach. Ujęło ich to że uczniowie z tak dużym zaangażowaniem i entuzjazmem podzielili się swoją wiedzą na temat niemarnowania żywności.

W tym roku zadaniem dzieci, oprócz nakręcenia filmu i jego promowania, było między innymi zorganizowanie obchodów Dnia Niemarnowania Żywności oraz znalezienie „przepisu na Niezmarnowane Mikołajki”.

Nasz zespół „Szósta A ze Skawiny” obchodził Dzień Niemarnowania Żywności w dwojaki sposób. Najpierw w szkole została zorganizowana zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących. Następnie dzieci przemaszerowały ulicami Skawiny, niosąc pudła pełne pizzy, ufundowanej przez pizzerię Da Grasso. Uczniowie częstowali porcjami pizzy mieszkańców naszego miasta, zachęcając ich do niemarnowania żywności. Zawitali również w progach skawińskiej jadłodajni, gdzie słychać było skonsternowane głosy: „czy to nie dorośli powinni pomagać dzieciom, a nie dzieci dorosłym?”.

Szósta A ze Skawiny znalazła też owocny przepis na Niezmarnowane Mikołajki. Przyświecało im filmowe motto: „Nie zmarnuj swojej szansy, by być dobrym człowiekiem. Nie marnuj jedzenia”. Na szkolnym korytarzu została zorganizowana mikołajkowo – zimowa akcja, której celem było podzielenie się z najbardziej potrzebującymi rodzinami z naszej szkoły tym, co mamy: uśmiechem, dobrym słowem i oczywiście żywnością. Wiele osób włączyło się w nasze działania, ofiarując produkty spożywcze lub wsparcie finansowe. Dzięki temu do kilku rodzin z naszej szkoły Mikołajkowie zawitali z wielkimi świątecznymi paczkami, zawierającymi m.in. żywność i środki czystości.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie pani mgr inż. Hanna Szczerbak gratuluje sukcesu uczniom z zespołu „Szósta A ze Skawiny”, jak również opiekunkom zespołu pani mgr Anecie Baranowskiej i pani Agnieszce Porębskiej, całemu gronu pedagogicznemu i rodzicom zaangażowanym w tworzenie i promowanie filmu.Pragnie podziękować panu Filipowi Spólnikowi i jego firmie AF Studio Filmowe, Przemysławowi Wolskiemu, który napisał muzykę do filmu, panu Leszkowi Suchowi, pani Marcie Keppert oraz pizzerii DaGrasso w Skawinie, za niezastąpioną pomoc w realizacji filmu konkursowego. Dziękuje również wszystkim, którzy poparli akcję Niezmarnowane Mikołajki, ofiarując żywność oraz wsparcie finansowe, a także tym, którzy oddali swoje głosy na film zespołu „Szósta A ze Skawiny”.

Tesco dla Szkół wspiera polskie szkoły już od 11 lat! To program z najdłuższą tradycją i największymi osiągnięciami spośród inicjatyw wspierających szkolnictwo w Polsce. Jak dotąd Tesco pomogło ponad 11 tysiącom polskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, zapewniając im nowoczesne wyposażenie o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych.

Tesco dla Szkół oferuje szkołom nie tylko możliwość zdobycia cennego sprzętu dydaktycznego, ale pomaga również rozwijać talenty uczniów i integrować środowisko szkolne. To także praktyczna lekcja kreatywności i przedsiębiorczości. W poprzednich latach tematem przewodnim konkursu Tesco dla Szkół były ekologia i kształtowanie proekologicznych postaw wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej oraz edukacja w zakresie zdrowego odżywiania. Tegoroczna edycja Tesco dla Szkół łączy te dwa nurty istotnych kwestii społecznych i aktywnie wspiera przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Dzięki udziałowi w Tesco dla Szkół uczniowie uczą się kreatywnego zarządzania swoimi zasobami, równocześnie zdobywając cenne umiejętności i wiedzę.

Mikolajki_6a