Akcja Sprzątania Świata w Szkole Podstawowej nr 1

W dniu 14.09.2012 r. nasza szkoła jak co roku wzięła udział w akcji „Sprzątania Świata”. Dzień ten rozpoczęliśmy zbiórką surowców wtórnych – uczniowie, jeszcze przed lekcjami, przynosili duże ilości makulatury, puszek aluminiowych po napojach, plastikowych zakrętek od butelek i zużytych baterii. Był to normalny dzień nauki w szkole. O godzinie 9.45 uczniowie oderwali się jednak od lekcji, aby uczestniczyć, razem ze swoimi nauczycielami w dwugodzinnym apelu poświęconym sprawom ekologii, ochrony środowiska naturalnego i historii początków akcji „Sprzątania Świata” w Polsce i na świecie. O godzinie 11.25 uczniowie znów wrócili do sal lekcyjnych, by kontynuować naukę zgodnie z planem lekcji. Tego dnia zaplanowaliśmy też sprzątanie otoczenia szkoły. Teren wokół szkoły miał być sprzątany przez klasy piąte. Niestety pogoda nie pozwoliła na grabienie, zamiatanie, zbieranie śmieci. Praca ta zostanie wykonana w innym terminie, kiedy nie będzie padał deszcz.

Akcja „Sprzątania Świata – Polska 2012” przebiegała pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”. Cudownie jest kochać przyrodę, lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek, który nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocze dróg. Pani Anna Jakubowska prowadząc apel rozmawiała z uczniami zgromadzonymi na apelu, o tym jak, szanować przyrodę na co dzień. Uczniowie z klasy VI a i VI d przypomnieli jak to robić w domu, w szkole, będąc na zakupach i wypoczywając. Dziewczynki z klasy IV b zademonstrowały, przy muzyce, prawidłową segregację surowców wtórnych. Na apelu głos zabrała też Pani dyrektor Marzena Kulawik, która zwróciła uwagę między innymi na to że w naszej szkole coraz bardziej dbamy o to aby wszystkie śmieci trafiały do odpowiednich pojemników na surowce wtórne.

Następnie przeprowadzono krótkie konkursy. Miały one na celu nauczyć nas czegoś, a za razem pobudzić do śmiechu – były pouczające i śmieszne. Uczniowie dużo wcześniej przygotowywali się do nich:

Czwartoklasiści w konkursie plastycznym pt. „Nie śmiecę” zaprezentowali na swoich pracach współczesne problemy środowiska naturalnego – wszystkie prace wzbudziły zachwyt. Jury wyróżniło pracę klasy IV d.

Uczniowie klas piątych w konkursie zatytułowanym „Słynne budowle” prezentowali modele znanych obiektów architektonicznych wykonane ze zużytych opakowań. Najciekawszą budowlę zaprezentowała klasa V d. Budowla przedstawiała most Tower Bridge.

Klasy szóste wzięły udział w konkursie „Parada pojazdów”. Konstruktorzy przejeżdżali przed publicznością demonstrując własnoręcznie wykonane z surowców wtórnych środki lokomocji. Najciekawszy pojazd zaprezentowała klasa VI a i VId.

O akcji „Sprzątanie świata” pamiętały również młodsze klasy, w których odbyły się zajęcia poświęcone tej tematyce.

Akcję „Sprzątania Świata” w naszej szkole zakończymy podsumowaniem zbiórki surowców wtórnych i ogłoszeniem jej wyników.

Organizatorzy akcji:
Anna Jakubowska