Salon Sześciolatków w Szkole Podstawowej nr 1

Dnia 10 kwietnia 2013 r. odbyło się w Skawinie spotkanie zatytułowane „Salon Sześciolatków” zorganizowane z inicjatywy Małopolskiego Kuratora Oświaty pana Aleksandra Palczewskiego, a pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Adama Najdera.

Gospodarzem i głównym organizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 1, którą reprezentowała pani wicedyrektor Olga Biedrawa prowadząca to niecodzienne spotkanie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
Pan Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
Pani Elżbieta Pałka – wizytator KO w Krakowie
Pan Paweł Kolasa – zastępca burmistrza MiG Skawina
Pani Halina Buchowska – dyrektor SP 2 w Skawinie
Pani Anita Karczewska – dyrektor SP 4 w Skawinie
Pan Krzysztof Gerc – dyrektor SPPP w Skawinie

Salon z założenia miał być okazją do swobodnego kontaktu rodzica sześciolatka ze szkołą podstawową, do której, być może, ten sześciolatek pójdzie. Dlatego rodzice mieli możliwość indywidualnych konsultacji z przedstawicielami kadry psychologiczno – pedagogicznej wszystkich szkół oraz pracownikami Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie.

Celem spotkania było rzetelne poinformowanie rodziców, jaką bazą dydaktyczną, ofertą edukacyjną, warunkami nauczania oraz kadrą pedagogiczną dysponują szkoły. Temu zamierzeniu służyła projekcja filmów i prezentacji multimedialnych przygotowanych przez wszystkie obecne placówki. Dzięki temu rodzice mogli zobaczyć każdą podstawówkę „od kuchni” i dowiedzieć się, jak radzą sobie w szkole sześciolatki już do niej uczęszczające.

Swoją prezentację przedstawiła także pani wizytator Elżbieta Pałka, która skupiła się na danych statystycznych prezentujących miejsce polskiej oświaty w Unii Europejskiej i ogromnej roli, jaką odgrywa wczesny start szkolny w odnoszeniu sukcesów na dalszych etapach edukacji. Żywym dowodem tych sukcesów okazał się być pan burmistrz Paweł Kolasa, który w krótkim wystąpieniu wyznał, że sam poszedł do szkoły jako sześciolatek i jest z tego faktu niezwykle zadowolony.

Podsumowaniem prezentacji szkół było wystąpienie pana Krzysztof Gerca, dyrektora SPPP, który w niezwykle przystępny sposób wytłumaczył zgromadzonym, czym jest dojrzałość szkolna, jakie kryteria powinno spełniać dziecko, by mogło z powodzeniem uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Wystąpienie, poparte prezentacją multimedialną, obfitowało w wiele ciekawych spostrzeżeń i cennych wskazówek dla rodziców dzieci sześcioletnich, którzy stają przed dylematem czy posłać w tym roku swoją pociechę do szkoły.

Najistotniejsze informacje zawarte zostały także w materiałach Kuratorium Oświaty – „Sześciolatek w szkole” oraz w ulotkach przygotowanych przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie.

Rodzice dzieci sześcioletnich mieli okazję przekonać się, że cała grupa ekspertów: pedagogów, psychologów, nauczycieli jest gotowa pomóc im w podjęciu decyzji, oraz odpowiedzieć na każde zadane pytanie. Sześciolatki w szkole podstawowej to dla wielu kontrowersyjny temat, dlatego niezwykle istotna jest merytoryczna dyskusja i rzetelna, poparta fachową wiedzą informacja. „Salon Sześciolatków” tym właśnie zadaniom służył.

sam_1533