Dzieci z partnerskiego miasta Skawiny – Roztoky
w Skawińskiej Jedynce

W drugiej połowie września gościliśmy w naszych progach przyjaciół z partnerskiego miasta Roztoky. Była to grupa 18 uczniów wraz z 2 nauczycielkami, paniami: Marie Bartulikovą i Jitką Ramdanovą. Dzieci zakwaterowane zostały w Domu Don Guanello w Skawinie.

Pani Dyrektor Hanna Szczerbak niezwykle serdecznie przywitała braci Czechów, podkreślając radość z faktu, że jest to już kolejna wizyta, a wieloletnia współpraca układa się bardzo owocnie. W ramach zacieśniania kontaktów czescy uczniowie udali się na wspólne lekcje z polskimi uczniami. Najpierw odbyły się dwie lekcje języka angielskiego poprowadzone w klasach: 3d przez panią Beatę Plewniak – Przesór, oraz w 6b przez Panią Agnieszkę Bartyzel. Następnie cała grupa wzięła udział w lekcji informatyki w 5d prowadzonej przez panów Piotra Okonia i Marka Górskiego, podczas której zostały wykorzystane roboty zakupione w ramach udziału szkoły w programie Erasmus + . Dzieci wspólnie rozwiązywały zadania matematyczne, aby móc zaprogramować swojego robota (Blue Bot’a) na zdobycie „nagrody”. Lekcja dzieciom polskim i czeskim niezwykle się spodobała, tym bardziej, że czescy uczniowie zaprezentowali polskim rówieśnikom swoje miasto – Roztoky oraz związane z nim osoby.

Po obiedzie, goście udali się na spotkanie z panem burmistrzem Pawłem Kolasą w Ratuszu Miejskim. W spotkaniu wziął również udział pan Marek Marzec, kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia, pani Krystyna Droździewicz, prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, pani dyrektor Hanna Szczerbak oraz pani Wioleta Wcisło z Zarządu SSPM. Burmistrz wyraził swoje zadowolenie z wizyty oraz życzył gościom mnóstwa wspaniałych wrażeń, a następnie wręczył wszystkim pamiątkowe upominki związane ze Skawiną. To nie był koniec atrakcji, ponieważ Czesi udali się do Muzeum Regionalnego. Oglądnęli wystawę Klinika Lalek Koła Robótek Ręcznych RAZEMKOWO oraz oddali swoje głosy na najładniejsze lalki. Następnie niezastąpiony dyrektor Muzeum Czesław Gąsiorowski, opowiedział dzieciom o Skawinie, jej historii oraz duchach mieszkających w Muzeum. Uczniowie z uwagą i skupieniem słuchały opowieści i z zaangażowaniem układały puzzle skawińskie.

W kolejnym dniu czeska grupa udała się do Mulitcentrum, gdzie spotkała się z uczniami Jedynki, którzy w maju 2016r. byli w Roztokach. Udział w zajęciach umożliwił dzieciom lepsze poznanie się. Ukoronowaniem wycieczki był wyjazd do Krakowa, zwiedzanie Wawelu, przejście Traktem Królewskim aż do Rynku. Pomimo niesprzyjającej pogody nasi czescy przyjaciele bawili się w Krakowie bardzo dobrze. W czwartek rano po śniadaniu pełna wrażeń grupa wyruszyła w drogę powrotną do domu.

Podczas całego pobytu w Skawinie prowadzone były rozmowy o dalszej współpracy pomiędzy szkołami oraz o systemach edukacyjnych naszych państw. Wizyta uczniów organizowana była we współpracy ze Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast w ramach realizacji projektu „Nasi czescy przyjaciele odwiedzają nasze ziemie” współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Skawina.

P1100712
P1100732
P1100737
P1100740
P1100745
P1100755
P1100760
P1100764
P1100776
P1100792
P1100804
P1100812
P1100845
Created using LightBox Video Web Gallery Creator


obr obr2 obr3

 

do góry

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl