Uczniowie z Czech z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1

11 października zakończył się 12. projekt edukacyjny pt.: „Odwiedziny naszych przyjaciół z Czech” realizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 we współpracy ze Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast. Przez 5 dni 25 uczniów ze szkoły w Roztokach wraz 3 opiekunami gościło w Skawinie. W projekcie wzięli udział liczni uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 w Skawinie. Wśród nich byli reprezentanci klas: 5a, 5b, 5e, 5f, 6d, 8b.

Projekt sfinansowała gmina Skawina w ramach zadania publicznego „Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami”. Dzięki temu działaniu uczniowie SP1 wielokrotnie odwiedzili Czechy i zwiedzili m.in. Pragę.

Goście z Czech w Szkole Podstawowej nr 1 pojawili się 7 października. Zamieszkali u skawińskich guanellianów - zakonników ze Zgromadzenia Sług Miłości. Podczas pięciodniowego pobytu, mieli możliwość poznania Skawiny oraz zabytków Małopolski. Zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedrę Wawelską. Odwiedzili także wszystkie najważniejsze punkty na mapie Skawiny.

Swoją przygodę z naszym miastem Czesi rozpoczęli wizytą u burmistrza MiG Skawina – Pana Norberta Rzepisko, który podarował każdemu uczniowi kuferek-niespodziankę. Na spotkaniu obecny był także zastępca burmistrza – Witold Grabiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie mgr inż. Hanna Szczerbak, i prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast – Krystyna Droździewicz. Następnie uczniowie zwiedzili skawiński park i zobaczyli tabliczki dokumentujące współpracę Skawiny z innymi miastami; w tym z Roztokami. Kolejne dni obfitowały w liczne atrakcje. Dzięki życzliwości dyrektora Muzeum Regionalnego – Czesława Gąsiorowskiego, czescy uczniowie poznali początki naszego miasta. W Multicentrum rozwijali umiejętności konstruowania z kloców oraz tworzenia grafiki. Wsparcie dyrektora CKiS – Tomasza Stawowego, pozwoliło z kolei gościom skorzystać z basenu „Camena”.

Wśród atrakcji nie zabrakło polsko-czeskich lekcji w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie. Zajęcia z języka angielskiego przygotowały: Renata Kukuczka, Anna Krzywacka-Puścizna, Anna Woyciechowska i Anna Wójcik. Lekcję informatyki z wykorzystaniem robotów zaprezentowali Marek Górski i Piotr Okoń. Natomiast o kondycję fizyczną zadbały Anna Wieczorek i Paulina Traczyk. Przeciąganie liny, slalom czy sprint to tylko niektóre dyscypliny, w których, dzięki współpracy, udało się pokonać bariery językowe i wprawić się w świetny nastrój. Z kolei uczniowie z Roztok zaprezentowali swoją szkołę w anglojęzycznej prezentacji multimedialnej podczas lekcji z klasami 6d i 5e.

Dodatkową atrakcją były posiłki w szkolnej stołówce. Dzięki wspólnemu biesiadowaniu, nasi sąsiedzi poznali polską gościnność oraz kuchnię. Pokochali także naszą kiełbasę, której skosztowali podczas ogniska zorganizowanego dzięki gościnności skawińskich guanellianów.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – mgr inż. Hanna Szczerbak zauważyła, że na sukces tegorocznej edycji projektu wpłynęła sprawna współpraca szkoły z władzami i instytucjami lokalnymi: Pragnę podziękować wszystkim skawińskim instytucjom, które ugościły młodzież z Czech, a szczególnie: panu Burmistrzowi, Skawińskiemu Stowarzyszeniu Partnerstwa Miast, Muzeum Regionalnemu, Multicentrum, Centrum Kultury i Sportu, Zgromadzeniu Sług Miłości i całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, a zwłaszcza licznym wolontariuszom w postaci nauczycieli i uczniów.

Jak zauważa odpowiedzialna za projekt z ramienia Szkoły Podstawowej nr 1 Renata Kukuczka: Celem projektu było m.in. poznanie Skawiny i jej okolic, dlatego zaprezentowaliśmy naszym sąsiadom: Skawinę, Kraków oraz Wieliczkę. Dzięki wspólnym zajęciom zorganizowanym w skawińskich placówkach, nasi uczniowie nawiązali bliskie kontakty z rówieśnikami z miasta partnerskiego, jakim są Roztoky. Z kolei współorganizatorka projektu - Agnieszka Poniewska dodaje: To było bardzo ciekawe doświadczenie. Przez pięć dni starałyśmy się pokazać naszym gościom wszystko to, co jest najlepsze w Skawinie i jej okolicach. Natomiast nasi uczniowie, nie tylko nawiązali znajomości z dziećmi z Czech, ale także doskonalili język angielki i poznali inną kulturę. Czas spędzony razem pokazał, że Polaków i Czechów więcej łączy niż dzieli.

11 października goście z partnerskiego miasta wrócili do Czech. W przyszłym roku, w ramach rewizyty, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 odwiedzą Roztoky.

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5 foto6