Razem na święta

Zadaniem szkoły jest nie tylko edukować, ale i wychowywać, dlatego Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie od lat pomaga potrzebującym. Działania te przybierają na sile zwłaszcza w okresie przed świętami Bożego Narodzenia.

W tym roku pierwsze akcje charytatywne rozpoczęły się pod koniec listopada i trwały do połowy grudnia. Były to: zbiórka datków na rzecz zwierząt ze Skawińskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski i Młodszą Grupę Wiekową oraz wsparcie Fundacji Dr Clowna realizowana przez uczniów klasy 8b, którzy zbierali dla dzieci ze Szpitala w Krakowie-Prokocimiu książki, zabawki, kolorowanki i artykuły papiernicze. Zbiórka na rzecz Fundacji Dr Clowna to już trzecia edycja tego programu w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie. Dzięki hojności uczniów, zgromadzono w tej akcji aż osiem kartonów darów.

Pomaganie przez klikanie to z kolei inicjatywa redaktorów ze szkolnej gazetki „Uczniowie Kopernika”. Poczynając od listopada, w każdym numerze prezentują oni stronę internetową fundacji lub stowarzyszenia, której można pomóc poprzez klikanie. Mechanizm jest prosty: uczeń klika, a sponsor, który ma reklamy na danej stronie, płaci konkretną kwotę za każde kliknięcie. Tak zebrane pieniądze trafiają do organizatora zbiórki. Z kolei świetlica szkolna w okresie 16-20 grudnia przygotowuje Kiermasz świąteczny, na którym sprzedaje stworzone przez uczniów ozdoby świąteczne. Tegoroczny dochód trafi do Fundacji Alma Spei Hospicjum dla Dzieci.

15 grudnia młodzież z naszej szkoły weźmie udział w ogólnogminnym Kiermaszu świątecznym organizowanym przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Uczniowie będą sprzedawać wykonane własnoręcznie ozdoby świąteczne oraz wypieki.

Jak co roku, i tym razem emerytowani Nauczyciele, uczący w naszej szkole, otrzymają kartki świąteczne. Tym razem będą to kartki przedstawiające uczniów naszej szkoły ustylizowanych na wzór świętej rodziny. Kolportażem kartek zajmą się wolontariusze.

W grudniu ruszy też na terenie szkoły popularna akcja Góra grosza. Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. W naszej szkole akcja będzie mieć nietypową formę – będzie bazować na międzyklasowej rywalizacji w czynieniu dobra poprzez zbiórkę góry groszy.

W szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu, skupiające uczniów, chcących na co dzień pomagać potrzebującym.

Zwieńczeniem przedświątecznych akcji charytatywnych będzie tradycyjne przedstawienie jasełkowe, które stanowi wieloletnią tradycję Szkoły. Jego celem jest budowanie wspólnoty społeczności uczniowskiej.

Powyższe działania wpisują się w przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcję „Razem na Święta”.