Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie
Strona główna Z historii szkoły Z życia szkoły Patron Osiągnięcia Grono pedagogiczne Kontakt Informacje Różne

Pasowanie na czytelnika

Już od września pierwszoklasiści zaglądali do biblioteki szkolnej i pytali o możliwość wypożyczania książeczek. Teraz, po kilku miesiącach nauki czytania, nadszedł właściwy moment na wprowadzenia ich do szkolnej braci czytelniczej, na pasowanie ich na czytelników. Ta niezwykła uroczystość została przygotowana przez panią bibliotekarkę Jolantę Karczmarską, a odbyła się z początkiem lutego.

Po powitaniu pierwszoklasistów i krótkiej pogadance na temat książek, funkcjonowania biblioteki i czytelni, zasad jakie w nich obowiązują oraz zgromadzonego księgozbioru, starsi uczniowie, zabawnie i kolorowo poprzebierani, przedstawili inscenizację opartą o nieśmiertelne wiersze Jana Brzechwy. Kandydaci na czytelników z wypiekami na twarzy i ogromnym przejęciem słuchali przechwałek Samochwały, śmiali się z ekstrawagancji Kaczki Dziwaczki, reagując niezwykle spontanicznie. Aktorzy za swój świetny występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Po inscenizacji nadszedł czas na najważniejsza część: pasowanie. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i zostali pasowani na czytelników. Pani bibliotekarka kolejno pasowała wszystkich uczniów dotykając ich ramienia ogromna księgą. Świeżo upieczeni czytelnicy otrzymali na pamiątkę zakładki do książek.

Od czasu pasowania pierwszoklasiści mogą, jak i reszta uczniów, korzystać ze szkolnej biblioteki, co też czynią z zapałem. Oby on szybko im nie minął!