Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie w Parlamencie

Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty. Zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń popularyzujących twórczość i działalność pierwszego polskiego noblisty m.in. konkurs literacko-plastyczno-medialny „Obrazki z Sienkiewicza” kierowany do wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych i ośrodków wychowawczych. Organizatorem ogólnopolskiego konkursu był Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie poprzez uczestniczenie w krajowym konkursie, włączyli się do obchodów „Roku Henryka Sienkiewicza”.

Celem Konkursu była popularyzacja twórczości Henryka Sienkiewicza wśród dzieci i młodzieży, a dzięki temu pogłębianie świadomości narodowej i dumy z polskości, wzbogaconych o wartości uniwersalne obecne w twórczości pisarza. Okręgowi małopolskiemu patronował Senator RP Marek Pęk, na którego ręce wpłynęło sześćdziesiąt prac. W gronie sześciu finalistów znalazły się dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 1: Weronika Gurba wyróżniona w kategorii „praca literacka” oraz Nadia Woźniak wyróżniona w kategorii „ praca plastyczna”.

21 listopada 2016 r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu, połączona z wręczeniem nagród. Sześcioro małopolskich laureatów wraz z nauczycielami przybyło na ogłoszenie wyników pod opieką dyrektora biura Senatora RP Marka Pęka – pana Antoniego Holika. Nasza uczennica Nadia Woźniak udała się na finał z nauczycielką języka polskiego – panią Ewą Kozłowską.

Delegację wyróżnionych uczniów przed wejściem do gmachu parlamentu przywitał Senator RP Marek Pęk, który zaprosił gości z województwa do przepięknej Sali Kolumnowej Sejmu, gdzie odbył się finał konkursu, w którym uczestniczyła młodzież z całego kraju -ok. 200 osób, wybranych spośród 1300 uczestników. Każdy z zaproszonych uczniów został obdarzony upominkiem oraz okolicznościową plakietką.

Po przemówieniach wstępnych zgromadzeni obejrzeli bardzo interesującą prezentację przygotowaną przez dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Kolejnym punktem programu było ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu literacko-plastyczno-medialny, wśród których znalazła się Nadia Woźniak z kl. 5b, wyróżniona za pracę plastyczną nawiązującą do powieści „ W pustyni i w puszczy”.

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 odbierała nagrodę w towarzystwie Senatora RP Marka Pęka, który następnie zaprosił delegację z województwa małopolskiego na uroczysty obiad w restauracji „Sejmowa”. Jedną z atrakcji przygotowanych przez Pana Senatora było zwiedzanie parlamentu, podczas którego młodzież oraz nauczyciele byli serdecznie przyjmowani przez gospodarzy gmachu. Przewodnik interesująco przedstawił historię budynku i nazwiska najsłynniejszych polityków w nim obradujących, a także wspomniał o najzacniejszych gościach obiektu na Wiejskiej. Pan Senator Marek Pęk, jego asystent- Antoni Holik oraz opiekun małopolskiej grupy spacerując korytarzami parlamentu szczegółowo odpowiadali na dociekliwe pytania młodzieży. Po pamiątkowych zdjęciach, w przepięknych wnętrzach Sali Plenarnej Senatu, odbyła się przygotowana dla uczniów symulacja obrad. Młodzi ludzie, być może przyszli parlamentarzyści mieli okazję przeżyć swą pierwszą debatę, która ujawniła ich wielki potencjał polityczny.

Wizyta na Wiejskiej upłynęła bardzo szybko i w szczególnie przyjaznej atmosferze. Dumą i radością napawało zwycięstwo Nadii Woźniak, a gościnne marmurowe wnętrza parlamentu oczarowały swym pięknem i pewnie na długo pozostaną w pamięci uczestników gali finałowej „Obrazków z Sienkiewicza”. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie pragnie serdecznie podziękować panu senatorowi Markowi Pękowi i dyrektorowi Antoniemu Holikowi za troskę i ciepło towarzyszące przedstawicielom Szkoły podczas wyjątkowego pobytu w stolicy.

20161121_145022(0)
20161121_145709