FINAŁ XI
GMINNEJ OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO W JEDYNCE
12 kwietnia 2018 r.

Za nami kolejna gala finałowa Gminnej Olimpiady Języka Angielskiego. Jak zwykle było niezwykle uroczyście, gdyż Szkołę Podstawową nr 1 zaszczyciło obecnością wielu znakomitych gości: Pana senatora Marka Pęka reprezentował pan Antoni Holik, pan Arkadiusz Wrzoszczyk – Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, pan Marek Marzec – Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia UMiG Skawina, natomiast Radę Miejską reprezentowali: wiceprzewodniczący pan Ryszard Majdzik oraz pan Antoni Sapała – przewodniczący Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska. Przybyli również liczni przedstawiciele rodziców oraz sojusznicy i przyjaciele szkoły, jak: pan Czesław Gąsiorowski – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, pani Stanisława Szczepaniak – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, pani Urszula Wiącek i pan Zdzisław Samborski z Fundacji „Dar Serca”, pani Kazimiera Skałuba i pani Czesława Kopeć – reprezentujące Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, pan Jerzy Gurba – Honorowy Przyjaciel Szkoły, pani Halina Buchowska – dyrektor SP2, pani Lidia Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie oraz pani Wioleta Wcisło reprezentująca Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast.

Pani dyrektor Hanna Szczerbak gorąco przywitała najważniejszych gości gali, czyli uczestników olimpijskich zmagań, uczniów, którzy reprezentowali aż 13 szkół z naszego miasta i gminy. Serdecznie powitano również przygotowujących ich do konkursu nauczycieli. W tym roku zakres wiadomości i umiejętności językowych konkursowych zadań wykraczał znacznie poza program nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej. Uczniowie ponadto musieli wykazać się wiedzą dotyczącą krajów anglojęzycznych ich historii i kultury. Tym większe należą się im słowa uznania oraz podziwu za bardzo wysoki, a zarazem wyrównany poziom, jaki zaprezentowali.

Organizatorzy gali bezlitośnie stopniowali napięcie, gdyż, zanim ogłoszono wyniki olimpiady, pani dyrektor Hanna Szczerbak w imieniu Kapituły Szkoły wręczyła statuetki Przyjaciela Szkoły trzem zasłużonym dla Jedynki panom, którzy już od lat współpracują ze szkołą, wspomagają ją, są otwarci na potrzeby uczniów i placówki. W tym roku uhonorowani zostali: senator Marek Pęk, pan Arkadiusz Wrzoszczyk oraz pan Czesław Gąsiorowski. Laureaci oraz reprezentujący senatora pan Antoni Holik wygłosili krótkie mowy, w których obiecali społeczności szkolnej dalszą opiekę i współpracę.

Następnie świeżo wybrani Przyjaciele Szkoły pomogli Pani Dyrektor wręczyć nagrody i dyplomy wszystkim – 44 finalistom XI Gminnej Olimpiady. Ogromne emocje i napięcie towarzyszyły ogłaszaniu nazwisk. Ostatecznie okazało się, że I miejsce zajęła Katarzyna Żółkiewicz z SP nr 2, II miejsce – Michał Ptaszyński – SP nr 4, III miejsce – Stanisław Politowicz – również SP nr 2. Laureaci miejsc I–III otrzymali cenne nagrody: smartfona, aparat fotograficzny oraz zewnętrzny dysk pamięci ufundowane przez senatora Marka Pęka. O włos od podium byli: Weronika Gurba – SP 1 oraz Tomasz Balon z ZSP Radziszów, którzy zajęli IV miejsce. Zwycięzcom pogratulował, wygłaszając krótka mowę, m.in. pan Marek Marzec. Dyplomy z wyrazami uznania otrzymali także wszyscy nauczyciele zaangażowani w przygotowanie uczniów.

Po części oficjalnej nastąpiła oczywiście część artystyczna, która w tym roku nawiązywała do słów wielkiego brytyjskiego dramatopisarza, Williama Szekspira: „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”. Talentem wokalnym zabłysły: Natalia Nazim oraz Julia Zdeb, które śpiewały oczywiście w języku angielskim. Potem zespół teatralny jedynki „Buszujący w zbożu” zaprezentował sztukę nawiązującą do „Snu nocy letniej” Szekspira, a także do „Balladyny” Słowackiego. „Elfie igraszki” rozbawiły publiczność, dostarczyły jej sporą dawkę emocji i skłoniły do odrobiny refleksji nad losem środowiska naturalnego i piękna w sztuce. Młodzi aktorzy grali ze swadą i rozmachem – nic dziwnego: to już laureaci Gminnego Festiwalu Form Teatralnych MELPOMENA, gdzie zajęli II miejsce. Całość zakończyła piosenka finałowa zaśpiewana przez Julię Zdeb.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – pani Hanna Szczerbak, podsumowując uroczystość, serdecznie zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji Olimpiady.

IMGP1453
IMGP1454