Ogródek szkolny

Klub Młodego Ekologa z wiosenną wręcz werwą rzucił się w wir wszelakich działań, które mają na celu zaprojektowanie i założenie szkolnego ogródka. Uczniowie prowadzeni przez panią Annę Jakubowską wykonali najpierw plan ogródka: podzielili go na grządki, rozplanowali na nich uprawy i przydzielili opiekunów każdej grządce. Wszyscy uczniowie szkoły mogą zapoznać się z planem, gdyż wyeksponowano go na szkolnej gazetce Klubu.

Młodzi ekolodzy dzięki własnej zaradności, sile perswazji i ogromnemu zapałowi pozyskali fundusze na zakup niezbędnych narzędzi, nasion, rękawic oraz konewek. Pomogła też oczywiście szkoła.

Wiosną, przekopany w jesieni ogródek szkolny, uczniowie przygotowali do siewu i sadzenia roślin. W tym celu wybrali z gleby chwasty, rozbili większe bryły, wyrównali powierzchnię. W ekologicznym ogródku rosną już niektóre warzywa i zioła, są posadzone i zasiane różne rośliny ozdobne – niektóre wschodzą, inne kwitną.

Jak ogromne są to działania, świadczy zaangażowanie uczniów z wielu klas: IVC, IVB, IVD, IIIC. Pomagaja im również uczniowie z : IF, ID, IIIA, IIIB, IIID i z innych klas.

Mamy nadzieję, że już pod koniec wiosny będziemy konsumować np. rzodkiewkę i sałatę z naszego ogródka oraz podziwiać kwitnące rośliny.

Domki dla pszczół i innych owadów dziko żyjących

W ogródku szkolnym rośnie wiele kwitnących roślin, które potrzebują zapylających je pszczół. Dlatego w niedalekim sąsiedztwie ogródka powiesiliśmy kilka, wykonanych przez uczniów klas starszych, „uli”. Zostały one zaprojektowane tak, aby różnorodne owady – zapylacze roślin, mogły znaleźć w nich schronienie. W podzięce za zapylenie naszych pomidorów, czy ogórków, owady te znajdą u nas jeszcze inne kwitnące rośliny, z których będą mogły zbierać do woli nektar lub pyłek.

Znajdą tu słoneczniki ozdobne, nagietki, mieczyki i wiele innych kwiatów.

Śliczne domki dla pszczół wykonali utalentowani uczniowie z klasy VIA.
Jak zrobić taki domek można zobaczyć na gazetce ściennej Klubu Ekologa.

Anna Jakubowska