Ogród z zegarem słonecznym

W otoczeniu Szkoły Podstawowej Nr 1 w Skawinie, powstaje przytulne miejsce, w którym uczniowie będą mogli spędzać czas na świeżym powietrzu. Będzie to ogród, być może, z zegarem słonecznym.

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego, w czerwcu, został rozstrzygnięty gminny konkurs dla szkół podstawowych na graficzny projekt ogrodu. Wielu uczniów z naszej szkoły, na etapie szkolnym uczestniczyło w konkursie, starając się stworzyć swoje, bardzo różnorodne i ciekawe, wizje ogrodów tematycznych. Do finału zostały wybrane dwie prace. Grupa uczniów z klasy VID pod kierunkiem ucznia Franciszka Kurlita, wykonała projekt ogrodu z zegarem słonecznym. Praca zajęła drugie miejsce. Uczeń otrzymał nagrodę indywidualną. Nagrodę otrzymała również szkoła.

Nagrodą dla szkoły, za udział w konkursie na graficzny projekt ogrodu tematycznego, były krzewy ozdobne o wartości sześciuset złotych. Krzewy: tuje, cis, kosodrzewina, bukszpan, oczar, krzewuszka, tawuły, derenie oraz inne dekoracyjne rośliny zostały przekazane szkole pod koniec września. Dnia 28.09.2017 r. klasa VII D, do której uczęszczają starsi już o rok autorzy zwycięskiego projektu, pod okiem Pani Dyrektor Hanny Szczerbak i Pana Dawida Kapusty z Wydziału Rozwoju i Strategii UM Skawina dokonała nasadzeń krzewów. Starszym uczniom w lżejszych pracach pomagali młodsi z klasy IVD obsypując rośliny i podlewając je.

Posadzone w północnej części otoczenia naszej szkoły rośliny ozdobne tworzą ogród - „zieloną salę”. Miejsce, w którym już na wiosnę, prócz zieleni, będą widoczne kolorowe kwiaty krzewów w sąsiedztwie rosnących tu wielkich drzew. Pośrodku ogrodu jest przewidziane miejsce do odpoczynku np. podczas przerw międzylekcyjnych na świeżym powietrzu, lub do nauki w czasie lekcji plastyki w plenerze, albo przyrody w terenie. W tym miejscu stanie kilka ławek na których uczniowie i nauczyciel będą mogli usiąść. No i oczywiście zegar słoneczny, albo gnomon.

 

do góry

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl