Gra planszowa o bezpieczeństwie

„Szerokiej drogi!” – takie życzenia składamy osobie, która wyrusza w podróż. Określenie ‘szeroka’ staje się wtedy synonimem słowa ‘bezpieczna’. Uczniowie naszej szkoły postanowili tak nazwać grę planszową, którą stworzyli w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Klasa 2c wraz z wychowawczynią Agnieszką Poniewską opracowała zasady gry, projekt graficzny planszy oraz opis pól.

Celem gry jest nauka o bezpieczeństwie w ruchu drogowym poprzez zabawę. Gra ma dwa warianty. W pierwszym zwycięża osoba, która jako pierwsza pokona w bezpieczny sposób 10 km drogi. „Pokonywanie” drogi symbolizują zdobywane przez ucznia obrazki fragmentów drogi. W wariancie drugim zwycięża ta osoba, która po ustalonej wcześniej liczbie kolejek, przejedzie w sposób bezpieczny najdłuższą trasę.

Na planszy znalazły się następujące ilustracje: policjant, kciuk – tak trzymaj!, uczeń-rowerzysta, sygnalizator świetlny, kolizja dwu pojazdów. Każde pole poświęcone było innym zagadnieniom i wymagało odpowiedniej reakcji ze strony uczniów. Dzięki grze uczniowie mogą dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny wypadków, za co można dostać mandat. Poznają też prawidłowe wzorce postepowania, które zwiększają ich bezpieczeństwo na drodze.