NASI ABSOLWENCI

10 stycznia 2018r. w Pałacyku „Sokół” z inicjatywy szkolnego Klubu Odkrywców Talentów i pedagogów szkolnych już po raz kolejny odbyło się spotkanie uczniów klas VI i VII z absolwentami szkoły. Tym razem były to panie, które od wielu lat pasjonują się sztuką, a swoje zainteresowania odkryły i rozwijały już w szkole podstawowej. Dwie spośród nich – Weronika Szczepaniak i Julia Styrylska są tegorocznymi maturzystkami. Weronika zachwyciła zgromadzoną publiczność swoim talentem muzycznym dając piękny, składający się z trzech kompozycji, koncert fortepianowy. Julia natomiast przygotowała „ucztę” dla oczu. Pokazała dwa style taneczne – klasyczny balet i taniec współczesny. Jej występ był płynny, pełen delikatności i gracji. Wszyscy byli pod wrażeniem obu występów, o czym świadczą gromkie brawa po ich zakończeniu. Trzecim gościem była Pani Marta Zoń z krakowskiego teatru ulicznego KTO. Charyzmatyczna, pełna temperamentu, barwna niczym kolorowy ptak aktorka odkryła przed młodym widzami tajniki swojego zawodu, opowiedziała o historii, dokonaniach i nietypowej formule teatru. Zadziwiła spektakularnym występem na szczudłach wprowadzając zebranych uczniów w „klimat” teatru ulicznego, pokazując, że jest to teatr niezwykły. Przeprowadziła również warsztaty aktorskie, podczas których członkowie Klubu mieli za zadanie odegrać dwie scenki zatytułowane - „Wakacje w Grecji” i „Polsko-greckie wesele”. Wywiązali się z niego (z pewnym wsparciem prowadzącej) – znakomicie, a „wesele” zakończyło się wspólnym tańcem aktorów i publiczności w rytmie „Zorby”.

Członkowie Klubu Odkrywców Talentów – Anna Barć, Maria Marcinowska, Mateusz Morawa, Martyna Odzimek, Gabriela Sieradzka, Aleksandra Ślusarczyk, Radosław Wcisło, Julia Zdeb z klasy VIb mieli podczas tego spotkania jeszcze jedno zadanie do wykonania, tym razem dziennikarskie. Zadali zaproszonym Paniom wiele pytań, które dotyczyły tego, jak wspominają pobyt w SP1 (atmosferę szkoły, ważne wydarzenia, ulubionych nauczycieli), w jaki sposób osiągnęły w interesujących ich obszarach sztuki, tak wysoki poziom umiejętności (wirtuozerskich, ruchowych, aktorskich), czym się zajmują obecnie i jaki mają plany osobiste i zawodowe na najbliższą przyszłość. Weronika Szczepaniak, Julia Styrylska, Marta Zoń z sentymentem wspominały „podstawówkę”, odpowiedziały wyczerpująco na każe pytanie, podkreślając zgodnie, że do osiągnięcia sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie niezbędny jest nie tylko talent, ale przede wszystkim wytrwała praca i niezniechęcanie się porażkami, których doświadczamy dążąc do jakiegoś celu. Było to ważne przesłanie dla zgromadzonych uczniów, stojących na początku drogi, którą mają już za sobą absolwentki szkoły. Drogi związanej z wyborami i decyzjami, dotyczącymi przyszłości.

Spotkanie przebiegło w przyjaznej, swobodnej, a momentami bardzo wesołej atmosferze. Sprawiła to niezwykła osobowość, urok osobisty, poczucie humoru oraz skromność absolwentek. Ich występy pokazały uczniom, ile przyjemności można czerpać z obcowania z kulturą.