LAUREATKI KONKURSU LITERACKIEGO "PIĘKNO MAŁOPOLSKI - SŁOWEM OPISANE"

Miło nam poinformować, że Małgorzata Lis i Hanna Wójcik (uczennice klasy 5bi) zostały nagrodzone w Konkursie Literackim "PIĘKNO MAŁOPOLSKI - SŁOWEM OPISANE" zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego.

Uczennice przygotowały pod opieką doktora Łukasza Wróblewskiego teksty prozatorskie poświęcone niezwykłym zakątkom Małopolski. Przedmiotem pracy Gosi (II nagroda w grupie wiekowej do 12 lat) była Sądecczyzna. Ta w opowiadaniu laureatki stała się zarazem celem podróży dla spragnionych wiedzy i atrakcji dzieci, jak i przestrzenią integracji. Wyróżniony przez Jury tekst Hani w malowniczy sposób przedstawił z kolei uroki Lanckorony, w której główni bohaterowie opowieści, Melania i Krzyś, przeżywają wiele frapujących przygód. Zarówno praca Gosi, jak i opowiadanie Hani ukaże się w formie elektronicznej oraz drukowanej – organizatorzy konkursy planują wydanie almanachu zawierającego utwory napisane przez laureatów.

Prace naszych uczennic doceniło Jury, w skład którego weszli następujący znawcy literatury: prof. dr hab. Wojciech Kudyba (poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury, przewodniczący Jury), Adam Ziemianin (poeta, pisarz, dziennikarz, autor tekstów piosenek), Andrzej Zarych (filolog, dziennikarz, dyrektor MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu) oraz Janusz Michalik (poeta, animator kultury i teatru w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, sekretarz Jury).

Warto zauważyć, że zainteresowanie konkursem „Piękno Małopolski” przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na konkurs przesłano aż 427 prac (wśród nich znalazło się 284 wierszy i 143 form prozatorskich). W literackich zmaganiach rywalizowali ze sobą między innymi uczniowie z Dąbrowy Tarnowskiej, Krakowa, Krzeszowic, Limanowej, Naramy, Nowego Sącza, Muszyny, Skawiny czy Wieliczki.

Jesteśmy dumni z sukcesu naszych uczennic, które w swoich pracach dały wyraz zarówno estetycznej wrażliwości, jak i intelektualnemu potencjałowi. Zdaniem prof. Kudyby (przewodniczącego Jury) „nagrodzone prace mają ogromną wartość nie tylko emocjonalną, ale także poznawczą. Po prostu wiele można się z nich nauczyć. Warto też na koniec podkreślić, że wszystkie wyróżnione osoby dysponują zadatkami literackiego talentu i pozostaje nam mieć nadzieję, że ów talent w przyszłości rozwiną i jeszcze o nich usłyszymy”.

Serdecznie gratulujemy Hani i Gosi literackiego talentu i zaangażowania. Mamy nadzieję, że już wkrótce dowiemy się o kolejnych sukcesach uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie.

https://mcksokol.pl/wydarzenie/piekno-malopolski-slowem-opisane-ogloszenie-wynikow

 

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax. 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl