Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie
Strona główna Z historii szkoły Z życia szkoły Patron Osiągnięcia Grono pedagogiczne Kontakt Informacje Różne

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
ROZUMIEM, CO CZYTAM
ROK 2010 ROKIEM FRYDERYKA CHOPINA

W dzisiejszym, zdominowanym przez media elektroniczne świecie, znacząco spada zainteresowanie książką. Czytamy coraz mniej, ponieważ preferujemy inne sposoby spędzania wolnego czasu. Uczniowie książkę kojarzą często z nudą i przymusem, dlatego rezygnują z czytania na rzecz np. komputera, telewizji. Konkursy czytelnicze są wspaniałym sposobem zmierzającym do wdrażania dzieci i młodzieży do regularnego czytania, a także stanowią doskonałą okazję do wymiany doświadczeń w gronie nauczycielskim.

Podstawowym celem konkursu, który odbył się 29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie, była popularyzacja książki i czytelnictwa w śród najmłodszych uczniów, co stanowi ważny element w procesie edukacji i wychowania. Konkurs pozwolił wyłonić uczniów szczególnie uzdolnionych, a także przybliżył dzieciom sylwetkę najsłynniejszego polskiego kompozytora, któremu dedykowany jest obecny rok.

Do konkursu przystąpiło 10 szkół z całej gminy: Jedynka i Czwórka ze Skawiny, szkoły z Jaśkowic, Rzozowa, Wielkich Dróg, Kopanki, Polanki Hallera, Woli Radziszowskiej, Radziszowa i Pozowic.

Przybyłych uczestników konkursu, wraz z opiekunami, serdecznie powitała pani dyrektor Hanna Szczerbak. Następnie, by lepiej wczuć się w tematykę konkursu, goście wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu Kamila Adamczyka. Oglądnęli również prezentację multimedialną dotyczącą życia Fryderyka Chopina.

Potem nastąpiła właściwa część i dzieci przystąpiły do konkursowych zmagań. Dzieci otrzymały testy do cichego czytania ze zrozumieniem dotyczące twórczości Chopina. Klasy drugie zapoznały się z jego dzieciństwem i młodością, natomiast klasy trzecie rozwiązywały zadania dotyczące jego lat dojrzałych.

Laureaci konkursu

Karolina Kapusta
Anastazja Spójnik

SP w Wielkich Drogach
SP nr 1 w Skawinie
II miejsce Anna Murzyńska SP nr 4 w Skawinie
III miejsce Izabela Płonka
Bartłomiej Pasierbek
Dominik Lelek
SP w Rzozowie
SP w Jaśkowicach
SP w Kopance

I miejsce Błażej Mioduszewski SP nr 1 w Skawinie
II miejsce Katarzyna Maślanka SP w Radziszowie
III miejsce Oliwia Małysa SP w Jaśkowicach

Wszyscy uczestnicy konkursu, który wyróżniał się bardzo wyskoki poziomem, otrzymali nagrody rzeczowe:
płyty i książki związane z twórczością Fryderyka Chopina.
Serdecznie gratulujemy laureatom.