Podróże teatralne w SP 1 - „W kręgu kultury”

Już po raz kolejny uczniowie Jedynki wraz z rówieśnikami z całej Polski mogli uczestniczyć w projekcie organizowanym przez Telewizję Polską „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu jest możliwy dzięki wyposażeniu czytelni i kilku sal lekcyjnych w interaktywne tablice multimedialne. „Internetowy Teatr TVP dla Szkół” pozwala uczniom oglądać przedstawienia teatralne na najwyższym artystycznym poziomie, przygotowane przez najlepszych artystów scen polskich.

Dzięki tej inicjatywie dzieci mogą, całkowicie za darmo, obcować z kulturą wysoką, dostosowaną do ich poziomu percepcji. Repertuar jest bardzo urozmaicony, oparty na klasycznych tekstach literatury dziecięcej: polskiej i światowej. W projekcie biorą udział uczniowie wszystkich klas, bowiem oferta TVP jest skierowana do różnych grup wiekowych.

W ubiegłym roku wirtualnie gościliśmy na deskach siedmiu teatrów, z różnych rejonów Polski. Uczestniczyliśmy w przedstawieniach teatralnych emitowanych „na żywo” za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Nasi uczniowie obejrzeli spektakle będące adaptacjami literatury klasycznej i współczesnej, poruszające jakże aktualną tematykę problemów dnia codziennego - akceptacji i odrzucenia, bycia liderem i pozytywnej rywalizacji, miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za innych.

Kontynuując, w tym roku szkolnym, nasze podróże teatralne, mieliśmy przyjemność obejrzeć dwa spektakle, będące współczesnymi adaptacjami sprawdzonych przez pokolenia baśni. Dla dorosłych był to swoisty powrót do dzieciństwa, dla dzieci barwna opowieść z morałem. Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego przedstawił sztukę pt „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, a Teatr Maska z Rzeszowa „Historię Śnieżki”.

Nasi uczniowie dzięki tej podróży w świat sztuki odnoszą liczne korzyści. Kształtują wrażliwość moralną i estetyczną, wzbogacają wyobraźnię, rozwijają umiejętność odbioru dzieła teatralnego, poznają różnorodne formy teatralne. Nie należy jednak zapominać, że to specyficzne spotkanie z teatrem powinno być dla młodych widzów przede wszystkim zabawą i niezapomnianą przygodą.

Zapraszamy na kolejne przedstawienia.