Ekologiczny wrzesień w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie

Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej” – czyli ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 1

Pod takim tytułem 21.09.b.r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie jubileuszowy apel z okazji „Sprzątania Świata”. Był on połączony z częścią ćwiczeniową oraz prezentacją ekologicznych projektów uczniów. Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-8. Zajęcia były zróżnicowane z uwagi na wiek uczniów.

Klasy I - III oraz oddział przedszkolny spotkały się w szkole na apelu prowadzonym przez klasę integracyjną II c oraz oddział przedszkolny wraz z wychowawczyniami. W wydarzeniu wzięła udział Pani Dyrektor mgr inż. Hanna Szczerbak. Dzieci oglądnęły bajkę ekologiczną, odpowiedziały na pytania związane z recyklingiem, wzięły udział w konkursie, przedstawiły piękne własnoręcznie wykonane plakaty oraz zaprezentowały się w niezwykłym pokazie mody opartym na projektach wykonanych z surowców wtórnych. Było ciekawie i wesoło. Wykonane plakaty były tak pomysłowe i interesujące, że ozdobiły szkolny korytarz.

Natomiast klasy 4-8 spotkały się na boisku szkolnym. Apel prowadziły: Anna Jakubowska, Agnieszka Poniewska i Maria Sęk. Najpierw zebrania wysłuchali prelekcji o stanie śmieci w Polsce oraz kosmosie. Kolejnym punktem była prelekcja o smogu. Po teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczestnicy, na przykładzie śmieci pozostałych po śniadaniu, uczyli się segregować odpady. Tym samym uświadomili sobie, jak dużo śmieci każdego dnia produkuje każdy z nas. Zastanawiali się także, co zrobić, by to zmienić. Na boisku szkolny powstały olbrzymie prace, będące odpowiedzią na góry odpadów gromadzonych w Polsce. Uczniowie brali też udział w licznych konkursach i oglądali mini-scenki teatralne.

Tego dnia wszystkie klasy zaangażowały się w zbiórkę odpadów, przynosząc makulaturę, plastikowe zakrętki, niepotrzebne telefony i zużyte baterie. Najwięcej surowców wtórnych zebrała 14-osobowa klasa 4c.

Szkoła Podstawowa nr 1 włącza się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

29 września dzieci z klas 4a i 4e wraz z nauczycielką Agnieszką Poniewską oraz przedszkolaki z wychowawczynią Joanną Olszewską udały się na wycieczkę na skawiński Rynek celem obejrzenia wystawy w autobusie energetycznym. Dowiedziały się, jak oszczędzać energię, pieniądze i co robić, by nie było smogu. Brały też udział w warsztatach z ekodoradcą. Zdjęcia z tego wydarzenia znalazły się m.in. na facebookowym profilu gminy.

Kolejny oczyszczacz powietrza w Szkole Podstawowej nr 1

25 września odbyły się interdyscyplinarne zajęcia dla uczniów klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego na temat smogu. Okazją do przeprowadzenia kolejnych zajęć o tej tematyce było otrzymanie przez szkołę oczyszczacza powietrza od Marszałka Województwa Małopolskiego – pana Jacka Krupy.

Zajęcia rozpoczęły się symulacją procesu sądowego. Na ławie oskarżonych zasiadł smog. Po analizie jego szkodliwych działań, ława przysięgła złożona z dzieci, skazała smog za 12 przestępstw. Karą była banicja ze Skawiny i Polski. Uczniowie zapoznali się też z przygotowanym na tę okazję kącikiem antysmogowym, w którym znalazły się: rośliny antysmogowe, ulotki Polskiego Alarmu Smogowego, książka „Skok na smog”. Zajęciom towarzyszyła wystawa prac na temat ekologiczny. Dzieci dowiedziały się, jak sprawdzać jakość powietrza, a także, jak odczytywać infografikę szkolnego systemu informowania o jakość powietrza w gminie. Następnie zaprezentowano oczyszczacz powietrza podarowany przez Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupę. Dzieci poznały korzyści płynące z używania oczyszczacza powietrza. Pokazano, jak działa urządzenie i opisano, jak go używać. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dodatkowe materiały w ramach pracy na zajęciach, aby utrwalić i przetworzyć zdobytą wiedzę o smogu.

Obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 dysponuje 4 oczyszczaczami powietrza. 3 zakupiła we własnym zakresie w ramach zwycięskiego grantu.

Mandat obywatelski, czyli „Odblaskowa Szkoła” w Szkole podstawowej nr 1

19 września ubrani w kamizelki odblaskowe i wyposażeni w mandaty obywatelskie uczniowie klasy 4d wraz z nauczycielkami: Renatą Wójcik i Agnieszką Poniewską udali się na spacer skawińskimi ulicami. Był to ostatni punkt akcji dotyczącej bezpieczeństwa pieszych.

Wcześniej uczniowie uczyli się, jak być bezpiecznym pieszym. Ustalili, że czasami, choć dbają o bezpieczeństwo, to nieodpowiedzialne zachowanie kierowców takie jak: parkowanie na chodnikach, przy skrzyżowaniach, pasach, przystankach autobusowych sprawia, że są narażani na niebezpieczeństwa. W odpowiedzi na te sugestie, klasa 4d udała się na spacer trasą, którą większość uczniów naszej szkoły pokonuje codziennie idąc do szkoły i z powrotem.

Na początku uczniowie przekonali się, ile to jest 10 metrów. Zmierzyli tę odległość, aby ustalić, które samochody parkują zbyt blisko skrzyżowań i pasów. Następnie sprawdzili, czy zaparkowane na ul. 29 Listopada pojazdy stoją w odległości przynajmniej 15 metrów od przystanku autobusowego.

Po drodze uczniowie umieszczali za wycieraczkami źle zaparkowanych samochodów mandaty obywatelskie, czyli ulotki informujące o tym, jakie wykroczenie popełni kierowca. Materiały te pozyskano od oficera pieszo-rowerowego. Mandaty obywatelskie nie wiązały się z karą finansową, ale miały na celu poinformować kierowców o tym, co robią źle. 45-minutowy spacer zaowocował kilkudziesięcioma rozdanymi mandatami oraz nabyciem praktycznej wiedzy przez uczniów na temat przepisów ruchu drogowego.

Uczniowie zasadzili ogród deszczowy

28 września 12 uczniów klasy 4c ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielkami: Anną Jakubowską oraz Anną Mazur wzięło udział w warsztatach ogrodniczo-przyrodniczych zrealizowanych w ramach projektu „Szkoły w Skawinie chwytają wodę”. Zajęcia zorganizowane zostały przez Fundację Sendzimira we współpracy z UMiG Skawina. Uczniowie zasadzili ogród deszczowy.

Ogród deszczowy to rodzaj budowli hydrotechnicznej, a zarazem jedna z form ogrodów wodnych, będących częścią zrównoważonego systemu odwadniającego. Ogrody deszczowe zbierają deszczówkę, by następnie stopniowo oddawać ją do ekosystemu. Zakłada się je w różnej wielkości pojemnikach, a nawet wprost w gruncie. Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny lub systemu odzysku wody deszczowej. Poprzez swoją konstrukcję ma właściwości odbierania nieregularnych napływów wody; tym samym zapobiega skutkom burz i nawałnic. Zazwyczaj jest przeznaczony do oczyszczania wody przed właściwą infiltracją. Jest to jedno z zalecanych urządzeń w ekologicznych ogrodach i miastach. Może zawierać w sobie mały, bardziej wodoszczelny obszar stopniowo oddający nagromadzoną wodę. Ogród deszczowy najczęściej jest miejscem nasadzenia specjalnie dobranych różnych gatunków roślin.

Efektem ogromnego zaangażowaniu uczniów w prace na tyłach szkoły stał się ogród deszczowy. Zakwitnie on na wiosnę, stając się miejscem wypoczynku dla liczącej 627 uczniów społeczności Szkoły Podstawowej nr 1.

apel o smogu marszalek 2
apel o smogu marszalek 4
apel o smogu marszalek
Europejski Tydzien Transportu3
Europejski Tydzien Zrownowazonego Transportu
IMGP2154
IMGP2167
IMGP2168
IMGP2170
IMGP2172
IMGP2174
IMGP2175
IMGP2177
IMGP2182
IMGP2203
IMGP2206
IMGP2208
IMGP2209
IMGP2212
IMGP2213
IMGP2227
IMGP2228
IMGP2229
IMGP2230
IMGP2232
IMGP2237
IMGP2239
IMGP2240
IMGP2243
IMGP2248
mandat obywatelski odblaskowa szkola (1)
mandat obywatelski odblaskowa szkola (2)
Ogrod deszczowy 2
Ogrod deszczowy
Created using LightBox Video Web Gallery Creator

 

 

do góry

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl