Ogólnopolska akcja „Cała Polska czyta dzieciom” w SP1

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie po raz kolejny uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Wszyscy nauczyciele są świadomi, jak ważną czynnością jest czytanie dziecku i jak korzystnie wpływa ono na jego rozwój.

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

W Szkole Podstawowej nr 1 systematycznie organizowane są zajęcia mające za zadanie wprowadzić najmłodszych uczniów w fascynujący świat bajek i dziecięcej literatury. Uczniowie klas I – III z nauczycielami czytają fragmenty wybranych książek, rozmawiają na ich temat, biorą udział w specjalnie dla nich zorganizowanych tematycznych konkursach.

We wrześniu dzieci z klas młodszych spotkały się z Szewczykiem Dratewką. Przy okazji czytania tej książki, przez klasę IIIa został ogłoszony konkurs plastyczny związany z przygotowaniem ilustracji do utworu.

W październiku uczniowie klasy IIa przybliżyli kolegom i koleżankom bohaterów książki „Buc, Bursztyn i goście” oraz wierszy Juliana Tuwima. Dzieci miały okazję namalować swoje ulubione zwierzę podczas konkursu plastycznego zorganizowanego przez opiekunów młodszej grupy wiekowej.

W listopadzie uczniowie wspólnie przypomnieli sobie historię kochanego przez wszystkich misia o bardzo małym rozumku. „Kubuś Puchatek” i jego przygody zostały także zaprezentowane w krótkim przedstawieniu przygotowanym przez p. Kaczmarską wraz z Kołem bibliotecznym. Spotkanie uświetniły swoim występem dzieci z oddziału zerowego, śpiewając piękne piosenki o misiach. Listopadowe spotkanie z książką zostało zwieńczone nagrodzeniem laureatów konkursu „Moje ulubione zwierzę”. Wytwory artystyczne uczniów systematycznie prezentowane są na gazetkach i tablicach szkolnych.

Każde spotkanie z cyklu Cała Polska czyta dzieciom” na terenie szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie jest pełne przygód, które dzieci przeżywają razem z ulubionymi bohaterami literackimi. Z niecierpliwością czekają na kolejne, wspólne „czytanie”.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, ul. Korabnicka 19, 32-050 Skawina, tel. 12 276 18 82, fax. 12 291 10 72, e-mail: szkola@sp1.skawina.com.pl