Edukacja, wychowanie, integracja i dobra zabawa, czyli … ciekawe praktyki z profilaktyki

Już po raz kolejny uczniowie klas czwartych ze skawińskiej „Jedynki” gościli w Zawoi. Ich pobyt w tej malowniczej miejscowości położonej u stóp Babiej Góry to element działań profilaktyczno-wychowawczych prowadzonych przez szkołę. Wycieczka trwała trzy dni i miała bardzo urozmaicony program.

Dzieci zapoznały się z przyrodą i kulturą regionu Beskidu Wysokiego. Uczestniczyły w pieszych wycieczkach, zwiedziły Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego i skansen, wzięły udział w spotkaniu z przewodnikiem górskim i ratownikiem GOPR. Warsztaty przeprowadzone przez artystów ludowych pozwoliły im aktywnie i twórczo spędzić czas. Malowanie drewnianych ptaszków, wykonywanie zwierzątek z siana, śpiewanie gwarą przy akompaniamencie góralskiej kapeli dostarczyły czwartoklasistom wielu niezapomnianych wrażeń.

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła zabawom uczniów na świeżym powietrzu. Gra terenowa –„podchody”, zdobywanie okolicznych górskich szczytów oraz zajęcia rekreacyjne zorganizowane we współpracy z miejscowymi animatorami sportu na „Orliku” wyzwoliły drzemiącą w skawińskich dziesięciolatkach energię i zaspokoiły naturalną w tym wieku potrzebę ruchu.

Świetną okazją do budowania atmosfery bezpieczeństwa, wzajemnej akceptacji oraz kształtowania umiejętności prospołecznych były spotkania w kręgu, zabawy taneczne oraz „Ćwierćlandia”.

Wycieczki klas czwartych są ciekawą i innowacyjną formą realizacji działań profilaktyczno-wychowawczych. Uczą bycia w grupie, kreatywności, zachęcają do twórczego myślenia, rozwijają aktywność poznawczą, pomagają w kształtowaniu pozytywnej samooceny, wpływają na prawidłowy rozwój sfery emocjonalnej i społecznej, sprzyjają integracji.

Projekt profilaktyczny realizują rokrocznie pedagodzy szkoły we współpracy z wychowawcami klas, Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii oraz Fundacją „Dar serca – Skawina”.

Pedagodzy szkoły – Danuta Sieprawska, Małgorzata Zawartka